Kukurydza marki DEKALB — nowości na 2025 r.

Tradycyjnie co roku koncern Bayer wraz z hodowlą Dekalb podsumowuje rok badań i rozwoju nad rozwiązaniami uprawowymi wspomagającymi nowoczesne rolnictwo. W kolejnym 2025 roku ofertę firm poszerzy kukurydza marki Deklab w kilku atrakcyjnych odmianach oraz rozwiązania cyfrowe wspomagające uprawy roślin.
DKC4125, DKC3027 to nowa kukurydza marki Deklab poszerzająca ofertę na 2025 r.
Spis treści
Spotkanie polowe w Nowym Besku
16 października 2024 r., w gospodarstwie rolnym Adama Cnotalskiego w Nowym Besku, w gminie Grabów, Bayer podczas plenerowego spotkania zaprezentował nowości w ofercie:
- odmiany kukurydzy Dekalb na ziarno, kiszonkę i biogaz,
- rozwiązania w ochronie herbicydowej kukurydzy.
Ponadto przedstawił narzędzia cyfrowe wspierające precyzyjną uprawę kukurydzy.
Jak podkreślano podczas hybrydowej konferencji — plenerowej (na kolekcji odmian) i stacjonarnej — Bayer kontynuuje misję dostarczania rolnikom nowoczesnych narzędzi i rozwiązań. Ich zadaniem jest zwiększenie efektywności i zrównoważenie produkcji rolnej.

Podczas dorocznej plenerowo-stacjonarnej konferencji firmy Bayer kukurydza marki Dekalb była głównym punktem programu. Na poletkach demo przedstawiciele hodowcy prezentowali m.in. nowości na sezon 2025
Między innymi w tym celu, w nadchodzącym roku 2025 firma Bayer wprowadzi pod marką DEKALB aż siedem nowości.
Nowa oferta jest odpowiedzią na potrzeby producentów rolnych w obszarze zwiększania efektywności upraw przy zachowaniu zrównoważenia rolnictwa. Na szczególną uwagę zasługują dwie odmiany ziarnowe kukurydzy. Poza tym innowacje technologiczne i hodowlane, które wspierają rolników w maksymalizacji plonów i optymalizacji produkcji.
Jako Bayer rozumiemy, że każde gospodarstwo ma swoje unikalne potrzeby. To z kolei wymaga kompleksowego podejścia, które łączy efektywność plonów z przywracaniem zdrowia gleby i ekosystemów. To właśnie rozumiemy pod pojęciem rolnictwa regeneratywnego, a nasze rozwiązania wspierają rolników w osiąganiu tych celów — mówi Laercio Bortolini, szef Działu Crop Science w Bayer na Polskę, kraje bałtyckie, Czechy, Słowację oraz Ukrainę.
Kukurydza marki DEKALB — nowe odmiany ziarnowe
W kierunku zrównoważonej i opłacalnej produkcji kukurydzy Bayer przedstawił na spotkaniu nowości marki DEKALB na 2025 rok.
Wśród nowych odmian kukurydzy w ofercie DEKALB wyróżnia się średnio późna odmiana ziarnowa DKC4125 (FAO 290). Jest to mieszańcowa kukurydza typu dent. Osiąga ona rekordowe poziomy plonowania i cechuje się wyjątkową stabilnością, co czyni ją idealnym wyborem do uprawy na ziarno. Nieźle sprawdza się nawet w trudnych warunkach uprawowych. Mianowicie dlatego, że roślina ma silny system korzeniowy i mocne łodygi. Obie te cechy zapewniają jej stabilność i odporność na łamanie i wyleganie. Ponadto tworzy duże i dobrze zaziarnione kolby. Ziarno charakteryzuje się szybkim oddawaniem wody, co minimalizuje koszty suszenia i wysoką zawartością skrobi. Nadaje się do produkcji pasz oraz na bioetanol. Odmianę tę dodatkowo ma cechować wysoka zdrowotność oraz doskonały efekt Stay-Green, co wpływa na wydłużenie okresu zieloności.
Zainteresowaniem rolników cieszy się kolejna nowość — wczesna odmiana ziarnowa DKC3027 (FAO 220–230). Jest to najwcześniejszy mieszaniec typu dent dostępny w ofercie firmy. Przyciąga uwagę świetną relacją plonowania do wczesności. Odmiana ta charakteryzuje się również optymalnymi cechami agronomicznymi, zwiększającymi bezpieczeństwo i stabilność produkcji. Mianowicie wg hodowcy jest odporna na okresowe niedobory wody, co przekłada się na pewność plonowania nawet w trudniejszych warunkach. Firma twierdzi, że kukurydza ta idealnie sprawdza się na całym obszarze Polski. Roślina wytwarza średnio wysoko duże kolby dobrze zaziarnione. Ziarno cechuje się wysoką zawartością skrobi i doskonałą strawnością włókna. Te cechy czynią odmianę m.in. idealnym komponentem pasz.
Nowości — kukurydza marki DEKALB na kiszonkę i biogaz
Bayer intensywnie pracuje nad odmianami kukurydzy na kiszonkę i biogaz. Nowe mieszańce marki DEKALB wyróżniają się nie tylko wysoką plennością, ale także
ważnymi cechami jakościowymi, które optymalizują proces produkcji kiszonki i biogazu.
Jedną z najbardziej innowacyjnych propozycji marki DEKALB w Europie (Włochy, Hiszpania a w przyszłości inne kraje Europy) jest wprowadzenie na rynek odmian o zredukowanej wysokości — w ramach projektu PRECEON. Te nowoczesne odmiany, dzięki niższemu pokrojowi roślin, są mniej podatne na wyleganie oraz bardziej tolerancyjne na zagęszczenie, co umożliwia zastosowanie nowego systemu uprawy. Lepsze cechy agronomiczne, w tym silniejszy system korzeniowy, wyraźniejszy efekt Stay-Green oraz poprawiona strawność włókna sprawiają, że odmiany te są doskonałym wyborem do produkcji kiszonki i biogazu.

Podczas stacjonarnej części spotkania przedstawiano m.in. nowoczesne narzędzia wspierające uprawę roślin
Wsparcie cyfrowe zarządzania uprawami rolnymi
Narzędziem, które wspiera precyzyjne zarządzanie uprawami, jest Yield Kit. To zestaw czujników do precyzyjnego pomiaru plonu w czasie rzeczywistym, który można podłączyć do niemal każdego kombajnu. Dzięki integracji z platformą cyfrową Climate FieldView nawet starsze maszyny mogą rejestrować i analizować dane agrotechniczne na poziomie nowoczesnych rozwiązań.
Efektywne herbicydy kukurydziane
W zakresie ochrony upraw firma Bayer oferuje innowacyjne herbicydy kukurydziane, które skutecznie zwalczają chwasty, minimalizując jednocześnie negatywny wpływ na kukurydzę. Produkty te są efektem wieloletnich badań i innowacji. Pozwalają one na zwiększenie plonów i obniżenie kosztów upraw poprzez ograniczenie konkurencji chwastów o wodę, światło i składniki odżywcze. Dzięki optymalizacji dawek i metod aplikacji herbicydy Bayer ograniczają potrzebę stosowania innych środków chemicznych, co przekłada się na dodatkowe oszczędności.
Źródło: materiały prasowe Bayer
