Kwietniowe ceny jabłek przemysłowych

Kwietniowe ceny jabłek przemysłowych utrzymują się obecnie na stabilnym poziomie. Jak widać, sytuacja jest bardzo odmienna od tego, co działo się rok temu. Ile można obecnie dostać za jabłka odstawiane do przetwórni?

Rok temu kwietniowe ceny jabłek przemysłowych dynamicznie rosły. Trend wzrostowy zaczął się już w połowie marca ubiegłego roku. Do końca kwietnia 2023 r. zwykły przemysł podrożał średnio o około 25%. Tymczasem ceny przemysłu suchego wzrosły o jedną trzecią.

Spokojny sezon przetwórczy

Trwający obecnie sezon przerobu jabłek trwa w najlepsze, jednakże sytuacja w skupach jest spokojna. Kwietniowe ceny jabłek przemysłowych są stabilne, w związku z czym i sadownicy i przetwórcy mają spokojne głowy, choć jedni i drudzy z radością przyjęliby wahania cen. Tylko że radość jednych okupiona byłaby niezadowoleniem innych.
Tegoroczne ceny przemysłu mimo korekt z początku marca nadal są wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jakie są kwietniowe ceny jabłek przemysłowych?

Na początku bieżącego miesiąca cena skupu przemysłu zwykłego waha się najczęściej w granicach od 0,78 do 0,85 zł/kg. Tymczasem przemysł suchy kosztuje w granicach 0,85–0,99 zł/kg. Owoce na przecier kosztują 0,97 zł/kg. Za owoce na obieranie można dostać 1,10 zł/kg.
Prawdopodobnie powyższe ceny skupu jabłek utrzymają się na niezmienionym lub co najwyżej zbliżonym poziomie do końca bieżącego miesiąca.

Kwietniowe ceny jabłek przemysłowych w wybranych województwach

Ceny skupu zależą od regionu kraju. W województwie mazowieckim ceny jabłek na początku miesiąca utrzymywały się na poziomie podobnym do tego sprzed świąt. Zwykły przemysł kosztuje zazwyczaj 0,85 zł/kg. Tymczasem przemysł suchy kosztuje w skupie od 0,90 do 0,98 zł/kg. Jednakże w przypadku suchego przemysłu odmianowego ceny zazwyczaj wahają się od 1,00 do 1,05 zł/kg.

W województwie lubelskim przetwórnie oferują od 0,96 do 0,99 zł/kg, zaś spółdzielnie ogrodnicze skupują jabłka w cenie 0,93–0,98 zł/kg. Tymczasem w Małopolsce można dostać za jabłka przemysłowe odpowiednio 0,95–0,96 zł/kg w przetwórniach i 0,94–0,96 w spółdzielniach. W województwie łódzkim przetwórnie płacą od 0,95 do 0,98 zł/kg zaś spółdzielnie 0,93–0,97 zł/kg.

Źródło: fresh-market

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *