Lubelskie: pogoda nie odpuszcza rolnikom

Download PDF

Była nadzieja na poprawę aury, jest rozczarowanie. Deszczowa pogoda nadal uniemożliwia rolnikom z wielu regionów kraju zebranie zbóż. Tam, gdzie udaje się dokończyć żniwa, plony nie są zadowalające, a ceny w skupach nadal utrzymują się na niskim poziomie.

To, że deszczowa pogoda wróciła, to dla rolników z Lubelszczyzny powrót kłopotów.

W te żniwa mamy pogodę w kratkę. Burze i opady deszczu nam nie odpuszczają. Gdy tylko pojawi się chwila słońca, staramy się ją wykorzystać, ale zaraz potem znowu zaczyna padać – żali się pan Marek Mikołajczyk, jeden z okolicznych gospodarzy.

pogoda nie odpuszcza

Według Izby Zbożowo-Paszowej na Lubelszczyźnie dotychczas zebrano jedynie ok. 30% areału zbóż.

Rolnicy nie mają łatwo w te żniwa. W wielu miejscach zbiór ziarna jest albo bardzo trudny, albo w ogóle niemożliwy. Wszystko przez pojawiające się co kilka dni burze i intensywne opady deszczu, które spowalniają żniwa. Gospodarze martwią się, że nieskoszone zboża powoli porastają chwastami. Według Izby Zbożowo-Paszowej dotychczas zebranych zostało jedynie ok. 30% areału zbóż. Niekorzystna aura odbija się również na jakości ziarna, która często pozostawia wiele do życzenia.

Kolejnym powodem do zmartwienia są dla rolników ceny w skupach. Za pszenicę konsumpcyjną skupujący płacą gospodarzom od 550 do 580 zł/t. Notowania pszenicy paszowej utrzymują się na poziomie 480 zł/t. To znaczna obniżka w porównaniu z cenami z końca lipca tego roku. W ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca pszenica konsumpcyjna była droższa o ok. 30 zł/t, a pszenica paszowa o ok. 40–60 zł/t.

Niestety na poprawę pogody na Lubelszczyźnie się na razie nie zapowiada.

– W czwartek i piątek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Będzie padało i przyjdzie ochłodzenie – prognozuje Małgorzata Tomczuk, synoptyki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o