Lubelskie: żniwa powoli do przodu

Na Lubelszczyźnie żniwa powoli posuwają się do przodu. Kolejek w skupach jeszcze nie ma, a notowania zbóż stoją w miejscu.

Żniwa na Lubelszczyźnie posuwają się do przodu. Rolnicy mają pełne ręce roboty, a ruch w punktach skupu powoli rośnie. Kolejek jeszcze nie ma, a notowania zbóż pozostają na podobnym poziomie co w poprzednim tygodniu.

– Prace powoli idą naprzód. Korzystamy z pogody i zbieramy ziarno, póki jest słonecznie i nie pada. Średnie plony rzepaku, który już został zebrany, wynoszą ok. 3,5 t/ha, czyli są mniejsze niż w poprzednim roku. Część rolników skarżyło się na jeszcze niższe plony oscylujące między 2–2,5 t/ha. Z jakością ziarna nie mieliśmy jednak kłopotów – opowiada pan Mirosław, jeden z okolicznych rolników. – Cena rzepaku była gorsza niż w poprzednim roku. Punkty skupu płaciły nam o ok. 10–20 zł mniej niż w ubiegłe żniwa – dodaje.

Wszystko przez deszczową i kapryśną aurę, która opóźniła w wielu miejscach żniwa.

Mirosław, rolnik z Lubelszczyzny

Cały czas trwają jeszcze zbiory pszenicy.

Pszenica w tym roku nie udała mi się tak dobrze, jak się tego spodziewałem. Wszystko przez deszczową i kapryśną aurę, która opóźniła w wielu miejscach żniwa. Szacuję, że plony wyniosą ok. 4,5 t/ha, czyli w tym przypadku również będą mniejsze niż rok temu. Rekordowych zbiorów więc raczej nie będzie – twierdzi pan Mirosław.

W przypadku pszenicy rolnicy skarżą się na duże problemy z jakością zebranego zboża.

Z parametrami ziarna nie jest najlepiej. Słyszy się o przekroczonej wilgotności, co znacznie obniża jakość plonów i ich cenę. Sprzedaż takiego ziarna oznacza dla rolników mniejszy zarobek – podkreśla pan Mirosław.

żniwa lubelskie

Na Lubelszczyźnie, tak samo jak w innych regionach kraju, rolnicy skarżą się na jakość zbieranego ziarna.

W punktach skupu nie ma jeszcze dużego ruchu. Skupujący oferują farmerom za tonę pszenicy konsumpcyjnej od 550 do 580 zł/t. Cena pszenicy paszowej wynosi natomiast ok. 480 zł/t. Rolnicy podkreślają, że obecne notowania zbóż utrzymują się na poziomie znacznie niższym niż rok temu. Ceny ziarna w woj. lubelskim są również niższe niż średnie ceny zbóż w kraju.

Gospodarze uzależniają szybkie ukończenie żniw od pogody. A ta, zdaniem synoptyków, będzie przez najbliższe dni nadal w kratkę.

– W czwartek widać przelotne opady deszczu, temperatura będzie wahać się od 19 do 24°C. Piątek zapowiada się pogodnie, bez opadów i już cieplej, bo ok. 24–25°C – przewiduje Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak wybrać sadzonki truskawek?

Sadzonki truskawek są dostarczane przez wiele podmiotów, przy wyborze odpowiedniego należy być uważnym. Jak dokonać prawidłowego wyboru?

16 lutego 2017

Podstawowe metody szczepienia gruszy

Szczepienie gruszy jest podstawowym zabiegiem który ma na celu zwiększenie odporności drzewa na mrozy i choroby. Jak poprawnie dokonać szczepienia gruszy?

21 lutego 2017

Międzyplon ozimy – wady i zalety

Jakie korzyści daje międzyplon ozimy? Jakie rośliny uprawne najlepiej nadają się na sianie międzyplonu w tym okresie?

20 lutego 2017