Maxim® 025 FS – uniwersalny produkt do zaprawiania zbóż i strączkowych

Ziarno zbóż przed wysiewem należy zaprawić środkiem chroniącym przed najważniejszymi chorobami. W przeciwnym razie rozwój patogenów będzie ułatwiony, a konsekwencją będą duże straty ekonomiczne. Uniwersalną zaprawą o szerokim spektrum zwalczanych chorób roślin zbożowych i strączkowych jest Maxim® 025 FS.
Maxim® 025 FS zawiera fludioksonil jako substancję czynną oraz szereg nowoczesnych składników pomocniczych zapewniających wysoką skuteczność działania.
Spis treści
Najważniejsze choroby zbóż zwalczane za pomocą zaprawy Maxim® 025 FS
Najgroźniejszymi sprawcami chorób zagrażających siewkom zbóż są grzyby z grupy fuzarioz. Wywołują one pleśń śniegową oraz zgorzel siewek. Głównym sprawcą pleśni jest Microdochium nivale, patogen występujący w glebie, na słomie oraz przenoszony przez niezaprawione ziarniaki. Jego zarodniki łatwo rozprzestrzeniają się w niskich temperaturach i przy wysokiej wilgotności, a pierwsze objawy na roślinach widoczne są już jesienią.
Początkowo charakterystyczne są brązowe plamy na nadziemnych częściach roślin. Siewki są zdrobniałe i skrócone. Później pojawia się białoróżowa, watowata grzybnia na liściach, pochwach liściowych i węzłach krzewienia, która może rozrastać się na powierzchni gleby nawet w okresie zimowym. Szczególnie, gdy śnieg pada na niezamarzniętą ziemię. W efekcie wiosną widoczne są placowe zniszczenia łanu. W największym stopniu porażane są ozime formy żyta i pszenżyta, ale coraz częściej również pszenicy i jęczmienia.
Zgorzel siewek – plon niższy nawet o 20%
Zgorzel siewek powodowana jest przez kompleks grzybów, z których najważniejsze należą do grupy Fusarium, ale także Pythium i Rhizoctonia. Straty w plonie ziarna powodowane przez zgorzel mogą wynieść nawet 20%. Te polifagiczne grzyby żyją saprotroficznie w glebie i pasożytniczo na roślinach. Zaatakowane kiełki mogą zamierać jeszcze przed wschodami.
Wynikiem silnego porażenia są puste place na plantacji i znaczne zmniejszenie obsady. Po wschodach siewki wolniej rosną, często żółkną i zamierają. Widoczne są brunatne plamy na szyjce korzeniowej i korzeniach, łodyga ulega przewężeniu, a rośliny przewracają się. Czasem można zaobserwować białoróżowy nalot zarodnikowania grzyba.

Maxim® 025 FS zapewnia szybkie, równomierne wschody roślin i dobre przezimowanie, co wpływa na wysokość osiągniętych plonów.
Oprócz fuzarioz, wraz z ziarnem mogą przenosić się patogeny wywołujące śnieć cuchnącą (Tilletia caries), a także śnieć gładką i karłową. W przypadku śnieci cuchnącej infekcji dokonują głównie zarodniki zwane teliosporami znajdujące się na powierzchni wysianego ziarna, choć patogen ten może przebywać także w glebie.
Grzybnia rozwija się wewnątrz roślin, co powoduje, że w czasie wegetacji porażoną pszenicę można rozpoznać w polu dopiero w fazie formowania ziarniaków. Później przedostaje się ona do kłosa, w wyniku czego zamiast ziarna powstają torebki śnieciowe wypełnione tysiącami zarodników grzyba.
W trakcie zbioru torebki pękają, a brunatne zarodniki osiadają na bruzdach zdrowych ziarniaków oraz na powierzchni gleby. Zaatakowane rośliny są niższe i mogą mieć sinozielone zabarwienie. Kłosy stają się rozpierzchłe, sterczą pionowo, a między plewkami widoczne są ciemne torebki śnieciowe.
Charakterystyczny jest też śledziowy zapach torebek. Rozwojowi śnieci cuchnącej sprzyjają temperatury już od 5 do 30°C, wilgotność powietrza 40-50% oraz wilgotność gleby w szerokim przedziale od 20 do 80%.
Choroby zbóż – jak im zapobiec?
Zwalczanie wymienionych chorób to przede wszystkim stosowanie się do zaleceń agrotechnicznych oraz profilaktyczne zaprawianie ziarna. Podstawą jest prawidłowy płodozmian, staranna uprawa roli wraz z orką głęboką niszczącą resztki pożniwne, a także wybór odmian zbóż mniej podatnych na fuzariozy i śniecie. Jeśli zboża nie uprawia się w monokulturze, skuteczne zaprawianie może wystarczająco wyeliminować opisane choroby.

Maxim® 025 FS bezkonkurencyjnie i skutecznie zwalcza fuzariozy ograniczając jednocześnie wytwarzanie mykotoksyn.
Czym zaprawiać?
Do zaprawiania ziarna zbóż można polecić środek Maxim® 025 FS. Substancją czynną fungicydu jest fludioksonil – 25 g/l (2,38%), pochodzący z grupy fenylopiroli, który jest pochodną naturalnego antybiotyku. Maxim® 025 FS to środek w formie płynnego koncentratu o działaniu powierzchniowym, przeznaczony do zaprawiania w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych. Choć nie jest to środek o działaniu systemicznym, fludioksonil wykazuje silne działanie zapobiegawcze poprzez hamowanie wnikania strzępek grzyba do tkanki roślinnej.
Nowoczesna formuła M zaprawy Maxim® 025 FS
Należy dodać, że fludioksonil oddziałuje na funkcjonowanie błony komórkowej oraz syntezę aminokwasów patogenu. Przemieszcza się wraz z rosnącym koleoptylem zabezpieczając siewki przed grzybami znajdującymi się w glebie. Maxim® 025 FS równomiernie pokrywa powierzchnię nasion, co jest warunkiem uzyskania wysokiej skuteczności oraz długotrwale zabezpiecza je przed infekcjami.
Skuteczny jest zwłaszcza przed chorobami odglebowymi, jak i przenoszonymi z nasionami. Zapewnia szybkie, równomierne wschody roślin i dobre przezimowanie, będące podstawą wysokich plonów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej formuły M, zaprawa nie odpada od nasion po wyschnięciu, więc nie ma wzmożonego pylenia. Unikalna formulacja zapewnia szybkie zaprawianie bez sklejania ziarniaków. Co przekłada się na niższe koszty pracy oraz koszty przeznaczane na energię elektryczną.
Maxim® 025 FS gwarantuje zatem dużą skuteczność zwalczania chorób przy całkowitym bezpieczeństwie dla rośliny uprawnej oraz co istotne, dla osób zaangażowanych w proces zaprawiania. W przypadku roślin zbożowych wykorzystanie fludioksonilu przyczynia się do znacznego ograniczenia poziomu mykotoksyn, co w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo pasz dla zwierząt i żywności dla konsumentów. Wyjątkowa skuteczność zaprawy nasiennej Maxim® 025 FS przeciw Fusarium w zbożach redukuje początkowe zakażenie i pozwala na ograniczenie poziomu mykotoksyn w czasie zbiorów.

Fludioksonil znacznie redukuje poziom mykotoksyn – proces ten jest widoczny w różnych fazach wzrostu pszenicy.
Należy pamiętać, że Maxim® 025 FS ma szeroką rejestrację pozwalającą również na zaprawianie nasion roślin strączkowych, takich jak: groch, peluszka, fasola, bobik, łubin, soczewica, ciecierzyca, soja. Skutecznie oddziałuje na zgorzele siewek powodowane przez grzyby z rodzaju Fusarium oraz askochytozę, czyli zgorzelową plamistość. Obie choroby są powszechne na roślinach bobowatych.
Zapobieganie rozwojowi zgorzeli siewek i askochytozy poprzez zaprawianie nasion jest najskuteczniejszą metodą ochrony. Maxim® 025 FS posiada ponadto rejestrację do zaprawiania nasion słonecznika przeciw alternariozie, szarej pleśni, zgniliźnie twardzikowej i zgorzeli siewek. Pełną informację o zaprawie Maxim® 025 FS i zakresie stosowania można znaleźć na etykiecie produktu.
Sprawdź również: Czy nawozy będą drożeć jesienią 2022? Sprawdź!
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
