Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada usprawnienia monitoringu suszy. Zwiększona została baza stacji meteorologicznych i trwają prace nad urealnieniem krytycznych wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego.
O informacje o monitoringu suszy i o zabezpieczenie w budżecie pieniędzy na działanie komisji klęskowych prosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych.
– Obecnie System Monitoringu Suszy Rolniczej będzie posiadał dane meteorologiczne z 447 stacji, a zatem baza danych meteorologicznych, na których ten system jest oparty, zostanie zwiększona o 93 stacje od ubiegłego roku – informuje Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. – W oparciu o nowe dane o plonach, m.in. z roku minionego, w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – Państwowy Instytut Badawczy trwają prace nad oceną obecnie obowiązujących wartości krytycznych Klimatycznego Bilansu Wodnego.
A co z kosztami działania komisji klęskowych?
– W lutym zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa o zapewnienie środków finansowych na realizację przez izby rolnicze działań związanych z szacowaniem szkód klęskowych – informuje Justyna Kostecka, rzecznik KRIR. – Teraz minister rolnictwa poinformował nas, że przepisy nie przewidują finansowania ze środków budżetowych prac komisji powołanych przez wojewodę do oszacowania szkód powstałych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
A ty jak oceniasz 2020?Przeczytaj Sezon 2020 na plusie!
Dodaj komentarz