Odpoczynek na wsi staje się coraz popularniejszy. Czy agroturystyka to biznes, na którym można zarobić? Jakie działania będą podjęte w 2018 r. w ramach projektu „Odpoczywaj na wsi”? Dla agroFakt mówi minister Rafał Romanowski, przedstawiciele najważniejszych organizacji turystycznych w kraju, a także osoby prowadzące gospodarstwa turystyczne na wsi.
Zwiększenie działań promujących odpoczynek na wsi i propagujących biznes agroturystyczny w 2018 r. zapowiadają: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polska Organizacja Turystyczna i Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa gościnne”. Dla agroFakt mówi wiceminister Rafał Romanowski:
Odpoczynek na wsi to coraz bardziej popularna forma wypoczynku, zarówno tego weekendowego, jak i wakacyjnego. Polska wieś jest coraz bardziej popularna wśród polskich i zagranicznych turystów.
Agroturystyka to dobry biznes, na którym można zarobić. To także szansa dla regionów, szczególnie tych stosunkowo słabo rozwiniętych gospodarczo, ale posiadających walory w postaci czystego środowiska naturalnego. Nic dziwnego, że coraz więcej gospodarstw rolnych decyduje się na prowadzenie agroturystyki, czerpie zyski z tego typu działalności. Resort rolnictwa zapowiada jeszcze większą promocję polskiej wsi i programu „Odpoczywaj na wsi ” w 2018 r.
Projekt „Odpoczywaj na wsi”
Projekt „Odpoczywaj na wsi”, nie jest nową marką. Pierwsza jego edycja była w 2016-2017 r. Ma on promować polską turystykę wiejską, dziedzictwo kulturowe, w tym kulinarne i przyrodnicze polskiej wsi. Projekt został objęty patronatem przez: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Polską Organizację Turystyczną (POT) i Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa rodzinne”.

Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas konferencji nt. „Odpoczywaj na wsi”
– Celem projektu jest skupienie wszystkich podmiotów zajmujących się propagowaniem i promocją wypoczynku na wsi. Chcemy markę „Odpoczywaj na wsi” wypromować nie tylko w kraju, ale i za granicą. Chcemy w globalnej turystyce odnaleźć, pokazać turystykę wiejską, turystykę kulinarną, zaakcentować polskie smaki – mówi Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas konferencji „Odpoczywaj na wsi”.
Turystka wiejska coraz modniejsza
– Do turystyki wiejskiej nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak w globalnej turystyce chcemy mocno zaznaczyć, wyeksponować turystykę wiejską. Chcemy pokazać naturę i krajobraz, spokój polskiej wsi, ofertę kulinarną i polski smak. Stąd też pomysł na markę „Odpoczywaj na wsi” i zintegrowane działania – stwierdził wiceminister R. Romanowski.

Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.
– Nasza rola polega na przygotowaniu oferty. Na stoiskach targowych musi przecież znaleźć się to, co najważniejsze – konkretna oferta wypoczynku na wsi. Obecność Federacji w pracach nad projektem służy temu, by na tych stoiskach znalazła się oferta rekomendowana. Oferta, za którą ponosimy odpowiedzialność – mówi Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.
Jak w 2018 r. będzie promowany odpoczynek na wsi?
W 2018 r. działania promujące odpoczynek na wsi mają być prowadzone na jeszcze większą skalę. W br. w ramach projektu „Odpoczywaj na wsi” jest planowane szereg działań m.in.:
Na tym biznesie można zarobić, jednak na początku trzeba uzbroić się w cierpliwość
- organizacja stoiska „Odpoczywaj na wsi” podczas 11 krajowych turystycznych targów,
- promocja polskich produktów agroturystycznych na rynkach zagranicznych wraz z Polską Organizacją Turystyczną,
- organizacja stoisk „Odpoczywaj na wsi ” m.in. na targach: ITB w Berlinie, Seniormassan w Sztokholmie i WTM w Londynie,
- promocja turystyki wiejskiej na innych niż targi imprezach dodatkowych tj. Piknik PDŻ, Obchody Dnia Dziecka w KPRM, czy Jasnogórskie i Prezydenckie Dożynki,
- wydawanie materiałów promocyjno-informacyjnych,
- organizacja ogólnopolskiego konkursu „Odpoczywaj na wsi”
- inwentaryzacja produktów turystyki wiejskiej i agroturystyki,
- organizacja szkoleń, warsztatów i seminariów nt. turystyki na wsi.
Chcesz rozpocząć działalność agroturystyczną, a może już ją prowadzisz? czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć, czy agroturystyka się opłaca?
Dodaj komentarz