Odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych
Najpierw ulewne deszcze, potem skwar, a na koniec burze, wichury i gradobicia – tegoroczne lato nie oszczędza rolników. Blisko 800 komisji w całym kraju zajmuje się dokumentowaniem i wyceną zniszczeń. Choć eksperci nie zakończyli jeszcze prac, już teraz szacuje się, że w niektórych miejscach straty mogą sięgać nawet 80% upraw. Co powinno się zrobić, by otrzymać odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych?
Zmarszczki na czole i nerwowo przygryzione usta. Michał Bernacki, rolnik z opolskiej wsi Grabin, z niedowierzaniem obserwuje to, co po ostatnich dniach pozostało jeszcze na jego polu. – Takiej suszy nie pamiętam od lat – mówi pan Bernacki. – Przy prawie 40°C przez tyle dni nawet chwasty nie chcą rosnąć. Kukurydza i pszenica wysuszone na wiór. Sam nie wiem, ile hektarów, ale połowa na pewno – dodaje. Straty w uprawach rolnych są bardzo poważne. W podobnej sytuacji znalazły się tysiące rolników w całej Polsce. Nadzieją dla nich mogą być specjalne odszkodowania za szkody poniesione w wyniku klęsk żywiołowych.
Spis treści
Jak uzyskać odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych?
Pierwszą rzeczą, jaką każdy poszkodowany rolnik powinien zrobić, to wypełnić wniosek o odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych. Wzory druków są do pobrania na stronach internetowych Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Urzędów Wojewódzkich. Następnie poszkodowany gospodarz powinien zgłosić swoją szkodę do wójta lub burmistrza. Co ważne, musi to zrobić nie później niż w 10 dni od wystąpienia szkody w uprawie. Wójt lub burmistrz, po zapoznaniu się z wnioskami rolników i zakresem szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez klęski żywiołowe, zgłaszają do wojewody wniosek o powołanie Komisji Gminnej szacującej szkody.
Ile trwa szacowanie strat w uprawie
Szacowanie szkód w uprawach odbywa się metodą lustracji w miejscu zdarzenia. Następnie w dwóch egzemplarzach sporządzany jest protokół podpisywany przez komisję oraz rolnika. Na oszacowanie strat – zgodnie z prawem – komisje mają 2 miesiące. Dopiero po otrzymaniu protokołu poszkodowany rolnik może ubiegać się o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
A może kredyt?
Przy prawie 40°C przez tyle dni nawet chwasty nie chcą rosnąć. Kukurydza i pszenica wysuszone na wiór.
Poszkodowani rolnicy mogą też starać się o tzw. „kredyty klęskowe” we współpracujących z ARiMR bankach. W spłacie oprocentowania pomagać ma hodowcom Agencja. Ważne, aby poziom szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez klęski żywiołowe oszacowany przez Komisje Gminne był wyższy od 30% średniej produkcji rocznej z 3 ostatnich lat. Również istotnym czynnikiem w uzyskaniu tej pomocy jest zatwierdzenie przez wojewodę protokołu komisji.
Czy odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych to jedyna opcja?
Kolejną, poza odszkodowaniem, formą wsparcia w sytuacji powstania szkód w uprawach rolnych są działania w ramach PROW 2014–2020. Chodzi o Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych.
Oprócz wymienionych środków pomocy osoby, które doznały szkód w uprawach rolnych przez klęski żywiołowe, mogą ubiegać się o:
- odroczenie terminu spłaty składek KRUS, rozłożenie ich na raty lub ich umorzenie,
- odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa,
- ulgi w podatku rolnym.