Omacnica: pora na przygotowania

Omacnica prosowianka pojawi się na pewno, choć pewnie później niż się spodziewaliśmy. Jak się przygotować na pierwsze loty?

Chłodniejsze dni spowodowały, że czas na walkę z omacnicą prosowianką przyjdzie zapewne po połowie czerwca powiedział nam prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Właśnie ze względu na pogodę większość, może nawet ok. 90% omacnicy jest jeszcze w stadium gąsienicy.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, gąsienice przechodzą przez 5 stadiów rozwojowych. Mają zabarwienie brunatno żółte, ze słabo zaznaczonymi brązowymi plamkami na każdym segmencie i z nieco ciemniejszym paskiem na grzbiecie. W przedniej części każdego segmentu występują 4 ciemne plamki, natomiast w tylnej 2 mniejsze. Dorosłe gąsienice osiągają do 19–25 mm długości.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, gąsienice przechodzą przez 5 stadiów rozwojowych.

Poczwarka natomiast jest zwykle jasnobrązowa o długości ok. 17 mm.

Za kilka, najdalej kilkanaście dni zaczną się loty motyli i rozpocznie się problem dodaje prof. Bereś. To pora, żeby się dobrze do tej walki przygotować. Przypominam, że w I fazie, pod koniec czerwca, dobrze jest zwalczać omacnicę biologicznie, za pomocą jej naturalnego wroga, czyli kruszynka.

Kruszynek to błonkówka z rodzaju Trichogramma, której larwy rozwijają się w jajach wielu motyli.

Warto też pomyśleć o pułapkach świetlnych i feromonowych, żeby monitorować pojawienie się pierwszych omacnic składających jaja dodaje profesor Bereś.

Przypominam, że w I fazie, pod koniec czerwca, dobrze jest zwalczać omacnicę biologicznie.

prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Jak podaje Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, pułapki feromonowe i pułapki świetlne dobrze jest instalować od fazy 8–9 liści (BBCH 18–19) do rozwoju pierwszych ziarniaków (BBCH 71) – monitoring plantacji na obecność motyli prowadzi się od połowy czerwca. Pułapki feromonowe lub świetlne należy umieścić w okolicy plantacji kukurydzy (ale nie w zasiewie) i kontrolować 1–2 razy w tygodniu. W przypadku pułapek feromonowych zaleca się użycie 1–2 sztuk na 1 ha. Wraz z każdym kolejnym hektarem zwiększyć liczbę pułapek o 1 sztukę. Stwierdzenie pierwszego motyla jest sygnałem, że w ciągu 7–10 dni należy wyłożyć biopreparat lub wykonać zabieg chemiczny.

Przeczytaj również:

  1. Omacnica prosowianka: jak udaremnić atak?
  2. Omacnica a grzyby z rodzaju Fusarium
  3. Omacnica: mechaniczne zwalczanie szkodnika 
  4. Omacnica: biologiczna walka ze szkodnikiem

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *