Wyrzucasz opakowania po ŚOR? Nie zapomnij o kodzie!

Postępowanie z opakowaniami po środkach ochrony roślin jest ściśle określone w przepisach o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nie można ich wyrzucać gdziekolwiek ani przekazywać firmom, które nie mają uprawnień do ich recyklingu. O czym jeszcze należy pamiętać?

Puste opakowania po środkach ochrony roślin warto oddawać firmom działającym w Systemie Zbiórki Opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Dzięki temu można mieć pewność, że zostaną one poddane recyklingowi, z którego surowiec będzie przeznaczony do produkcji elementów niemających styczności z ludźmi, zwierzętami czy żywnością. Warto o tym pamiętać, szczególnie że na rynku działa sporo firm, które do zbiórki tego typu opakowań uprawnień nie mają.

– Chcemy uczulić wszystkich użytkowników środków ochrony roślin, aby zwracali szczególną uwagę na to, komu oddają puste opakowania – przestrzega Marcin Mucha, dyrektor PSOR. – Ich przekazanie do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia ludzi i dla środowiska.

Chcemy uczulić wszystkich użytkowników środków ochrony roślin, aby zwracali szczególną uwagę na to, komu oddają puste opakowania.

Marcin Mucha, dyrektor PSOR

Oddając puste opakowania po środkach ochrony roślin, należy się upewnić, że na karcie przekazania odpadu został wpisany kod odpadu 15 01 10*, właściwy dla pustych opakowań po środkach ochrony roślin. Tylko firmy posiadające ten kod mają prawo do recyklingu odpadów opakowań po środkach niebezpiecznych.

System PSOR działa od ponad 12 lat. Powstał po to, by pomagać rolnikom, sadownikom, a także działkowcom i właścicielom ogrodów w pozbywaniu się opakowań po środkach ochrony roślin w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem. Warto z niego korzystać, gdyż dzięki niemu można pozbyć się opakowań w sposób 100-procentowo legalny. Przekazywanie opakowań po ŚOR podmiotom do tego nieuprawnionym wiąże się natomiast z ryzykiem grzywny, która może być nałożona nie tylko na odbiorcę opakowania, ale też na przekazującego.

 

Przeczytaj koniecznie: Opakowania po ŚOR – nie pal, nie wyrzucaj, oddaj

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar nika pisze:

    a nie wystarczy zdać tam gdzie się kupiło dany środek?
    Robię tak od lat i przy ostatniej kontroli z PIORiNu kobitkom tak powiedziałem i wystarczyło.

    • agroFakt.pl agroFakt.pl pisze:

      powinno wystarczyć 🙂 w przypadku zmiany dystrybutora radzimy jednak sprawdzić najpierw uprawnienia sprzedawcy 🙂