Opóźniony termin siewu rzepaku ozimego. Raport z pola

Gdy termin siewu rzepaku ozimego opóźnia się, trzeba brać pod uwagę ryzyko spadku plonu. Jeśli jednak pogoda nie dopisuje, należny nieco odczekać z wjazdem w pole, tak by ostatecznie bilans zysków i strat wyszedł na naszą korzyść.
W kolejnym odcinku raportu z pola zaglądamy na Dolny Śląsk, gdzie siany jest rzepak ozimy. Przyglądając się pracom polowym omawiamy ryzyko związane z opóźnionym siewem. Zapraszamy!
Spis treści
Termin siewu rzepaku, co jeśli jest opóźniony?
Jakie jest ryzyko, gdy z jakiegoś powodu musimy opóźnić siew rzepaku ozimego? Na pewno w konsekwencji trzeba liczyć się ze spadkiem plonu. Jednak siew za wszelką ceną, nawet w niesprzyjających warunkach również nie jest zalecany. Odwiedzamy gospodarstwo na Dolnym Śląsku, gdzie deszczowa pogoda wpłynęła na wybór terminu siewu. Ostatecznie termin ten przesunął się o około jeden tydzień. Nie powinno to znacząco wpłynąć na wysokość przyszłorocznego plonu. Jednak jak zaznacza redaktor – Dalsze jego wydłużanie może przyczynić się do istotnego spadku.
Przeczytaj również: Siew rzepaku 2021 – czy rolnicy zdążą zasiać w optymalnym terminie?
Wpływ pogody na siew rzepaku
Co zrobić, gdy zaskoczą nas warunki atmosferyczne? Jak wiadomo, uprawa oraz siew rzepaku w zbyt mokra glebę przyczynia się do słabszych wschodów. Taki problem pojawia się zwłaszcza, gdy przed planowanym zabiegiem pole zostało obficie podlane przez deszcz. Ponadto w takim wypadku trzeba zwiększyć normę wysiewu. – Jeśli siejemy rzepak po terminie optymalnym, należy zwiększyć ilość wysiewanych nasion od 5 do nawet 30 %. Oczywiście zależy to od długości opóźnienia i warunków wschodów.
Jakie odmiany wybrać na opóźniony termin siewu rzepaku
Skrócony czas na rozwój roślin powoduje, że zaleca się wybór odmian hybrydowych. W takim wypadku ich szybki rozwój w okresie jesiennym to atut. Hybrydy mają jednak więcej zalet. – Charakteryzują się dobrą zimotrwałością oraz mrozoodpornością – mówi Daniel Biernat, po czym dodaje. – Ponadto uzyskiwane przez nie plony są wyższe w porównaniu do odmian liniowych.
Opóźniony termin siewu rzepaku ma jednak też swoje plusy. Rośliny bowiem wytwarzają zwarta rozetę liściową i nie wykazują tendencji do ponadprzeciętnego wybujania. Dzięki temu wzrasta ich zdolność do przezimowania.
Zagrożenia wynikające z późnego siewu rzepaku
– Późny siew rzepaku to ryzyko, że rośliny będą miały mniej czasu na rozwój przed zimą. Dodatkowo niekorzystny przebieg pogody jesienią może spowodować, że rośliny nie zdążą wykształcić silnego systemu korzeniowego – opowiada redaktor Daniel, obserwujący tegoroczny siew. Trzeba pamiętać, że słaby system korzeniowy może mocno odczuć brak wody w późniejszych etapach rozwoju. Jeśli zima ponownie nie zagości w tym regionie Polski i nie pozostawi po sobie pokrywy śnieżnej, to faktycznie wiosną może zabraknąć wody dla upraw.
Rośliny rzepaku gotowe do przezimowania to takie, które wykształciły co najmniej 8-12 liści właściwych osadzonych na krótkiej szyjce korzeniowej o grubości ok. 7-8 mm. Dopiero tak wykształcone rośliny oraz silny system korzeniowy mają szanse na spokojne przetrwanie zimy.
