Optymalne terminy siewu zbóż osiągalne dzięki dobrym warunkom

Optymalne terminy siewu zbóż osiągalne dzięki dobrym warunkom

Trzecia dekada września przyniosła wytężone prace związane z siewami. W tym roku w większości kraju mieliśmy wyjątkowo dobre warunki na siew zbóż.

Udana jesień dla zbóż jest bezpośrednio związana z warunkami w jakich wysiewamy oziminy. Tegoroczna końcówka września oferowała nam w większości kraju wyjątkowo dobre warunki na siew zbóż.

Dobre warunki niemal w całym kraju

Co najważniejsze – gleba jest odpowiednio uwilgotniona. Pozwala to zaaplikowanym nasionom dość szybko „podciągnąć” wody obecnej w glebie. To przekłada się na dynamiczne wschody. Pamiętajmy, że im dłużej dostarczone do gleby nasiona pozostają „w środku” tym gorzej.

W miejscach, gdzie opady nie przechodziły w nawałnice deszczowe, nie wystąpiły problemy z wjazdem na pole. Wyjątkiem są pola z nieskuteczną drenarką – tam takie problemy mogą wystąpić.

Optymalne terminy siewu zbóż do osiągnięcia

Co równie istotne – trzecia dekada września była dość ciepła, co będzie sprzyjać lepszym wschodom. Korzystne warunki atmosferyczne pozwoliły większości z nas na wysiew zbóż w zalecanych terminach agrotechnicznych, bynajmniej jeśli chodzi o stanowiska po zbożach, kukurydzy na kiszonkę czy rzepaku. W tej chwili trudno przewidzieć czy uda się posiać w optymalnych terminach plantatorom kukurydzy na ziarno czy buraków cukrowych. W tych przypadkach jeszcze jakiś czas musimy poczekać na zbiór i liczyć na korzystne warunki pogodowe. W sytuacji, gdy planujemy wysiew zbóż po tych roślinach warto dodatkowo zabezpieczyć się poprzez dobór odmiany bardziej tolerancyjnej na opóźniony wysiew.

 

Aktualności rolnicze – 20.03.2018

W naszym skrócie informacji między innymi o liście lekarzy weterynarii do premiera, a także o nowym prawie łowieckim przyjętym przez Senat.

20 marca 2018

Inauguracja aplikacji eWniosekPlus – jak wyglądała w poszczególnych regionach?

Długo zapowiadany dzień rozpoczęcia składania ewniosku o dopłaty właśnie się skończył. Czy nowa aplikacja spełniła oczekiwania rolników?

19 marca 2018

Aktualności rolnicze – 21.03.2018

Codzienna porcja najświeższych aktualności rolniczych. Dzisiaj o zakazie sprzedaży mleka kokosowego i masła orzechowego, budowie zapory przeciw ASF oraz...

21 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij