Optymalne terminy siewu zbóż osiągalne dzięki dobrym warunkom

Download PDF

Udana jesień dla zbóż jest bezpośrednio związana z warunkami w jakich wysiewamy oziminy. Tegoroczna końcówka września oferowała nam w większości kraju wyjątkowo dobre warunki na siew zbóż.

Dobre warunki niemal w całym kraju

Co najważniejsze – gleba jest odpowiednio uwilgotniona. Pozwala to zaaplikowanym nasionom dość szybko „podciągnąć” wody obecnej w glebie. To przekłada się na dynamiczne wschody. Pamiętajmy, że im dłużej dostarczone do gleby nasiona pozostają „w środku” tym gorzej.

W miejscach, gdzie opady nie przechodziły w nawałnice deszczowe, nie wystąpiły problemy z wjazdem na pole. Wyjątkiem są pola z nieskuteczną drenarką – tam takie problemy mogą wystąpić.

Optymalne terminy siewu zbóż do osiągnięcia

Co równie istotne – trzecia dekada września była dość ciepła, co będzie sprzyjać lepszym wschodom. Korzystne warunki atmosferyczne pozwoliły większości z nas na wysiew zbóż w zalecanych terminach agrotechnicznych, bynajmniej jeśli chodzi o stanowiska po zbożach, kukurydzy na kiszonkę czy rzepaku. W tej chwili trudno przewidzieć czy uda się posiać w optymalnych terminach plantatorom kukurydzy na ziarno czy buraków cukrowych. W tych przypadkach jeszcze jakiś czas musimy poczekać na zbiór i liczyć na korzystne warunki pogodowe. W sytuacji, gdy planujemy wysiew zbóż po tych roślinach warto dodatkowo zabezpieczyć się poprzez dobór odmiany bardziej tolerancyjnej na opóźniony wysiew.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o