Oziminy w lubuskim jeszcze śpią…

Oziminy w lubuskim jeszcze śpią…

Czy wiosenne temperatury spowodowały, że pozimowa wegetacja zbóż ozimych już ruszyła? Jak wygląda sytuacja w woj. lubuskim?

Za oknami w całym kraju wiosna. Czy prawdziwie wiosenne temperatury już spowodowały, że pozimowa wegetacja zbóż ozimych już ruszyła? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w woj. lubuskim.

– W mojej ocenie wegetacja jeszcze nie ruszyła – mówi Danuta Misztoft, doradca z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku. – Dopóki w nocy temperatura spada poniżej zera, dopóty wegetacja ozimin nie ruszy. W nocy z soboty na niedzielę w nocy było ok. -3°C, ale z niedzieli na poniedziałek już aż +5. Jeśli przymrozki przy gruncie będą się pojawiać nawet co drugą czy co trzecią noc, to wegetacja nie powinna się jeszcze rozpocząć.

Kilka dni temu wspominaliśmy, że w Wielkopolsce zboża nie wszędzie dobrze przezimowały. Jak to wygląda w woj. lubuskim, uznawanym za jedno z najcieplejszych miejsc w Polsce?

– U nas sytuacja była trochę inna – przyznaje Danuta Misztoft. – Aż tak dużych mrozów nie było, a gdy już były, to na polach była niewielka, ale jednak okrywa śnieżna. Nie było u nas dużo śniegu, ale spadło sporo deszczu i na polach jest bardzo grząsko.

Rolniczy protest: producenci ziemniaków, pomidorów i hodowcy świń protestują

Protesty rolników nabierają tempa. Do producentów ziemniaków, dołączyli producenci pomidorów oraz hodowcy trzody chlewnej. Czego się domagają?

21 marca 2018

Zaprawianie nasion zbóż jarych to podstawa!

Zanim rozpoczniesz siewy zapraw nasiona jare i chroń rośliny od samego początku!

9 marca 2018

Skracanie pszenicy oraz innych zbóż. Kiedy stosować regulatory?

Regulacja łanu to ważny zabieg, który wpływa na plon oraz jego jakość. Sprawdź kiedy najlepiej go wykonać!

19 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij