Oziminy w lubuskim jeszcze śpią…

Za oknami w całym kraju wiosna. Czy prawdziwie wiosenne temperatury już spowodowały, że pozimowa wegetacja zbóż ozimych już ruszyła? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w woj. lubuskim.

– W mojej ocenie wegetacja jeszcze nie ruszyła – mówi Danuta Misztoft, doradca z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku. – Dopóki w nocy temperatura spada poniżej zera, dopóty wegetacja ozimin nie ruszy. W nocy z soboty na niedzielę w nocy było ok. -3°C, ale z niedzieli na poniedziałek już aż +5. Jeśli przymrozki przy gruncie będą się pojawiać nawet co drugą czy co trzecią noc, to wegetacja nie powinna się jeszcze rozpocząć.

Kilka dni temu wspominaliśmy, że w Wielkopolsce zboża nie wszędzie dobrze przezimowały. Jak to wygląda w woj. lubuskim, uznawanym za jedno z najcieplejszych miejsc w Polsce?

– U nas sytuacja była trochę inna – przyznaje Danuta Misztoft. – Aż tak dużych mrozów nie było, a gdy już były, to na polach była niewielka, ale jednak okrywa śnieżna. Nie było u nas dużo śniegu, ale spadło sporo deszczu i na polach jest bardzo grząsko.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *