Pierwszy pokos pod znakiem zapytania

W niemal całym kraju panuje deszczowa aura. Pierwszy pokos stoi pod dużym znakiem zapytania. Czarne chmury zbierają się nad zbiorem żyta na kiszonkę, które lada dzień zacznie się wykłaszać. Rolnicy, którzy myślą o zbiorze czterech pokosów z łąk również powinni w ciągu kilku dni przystąpić do zbioru.

Żyto czeka już na pierwszy pokos

pierwszy pokos żyta

Żyto powinno być skoszone przed wykłoszeniem

Żyto powinno być koszone, gdy jest suche. Zanim przystąpimy do dalszego procesu zakiszania, po skoszeniu powinno pozostać na polu przynajmniej jeden dzień. Jest to niezbędne minimum, aby zakiszany materiał był wystarczająco suchy. W przeciwnym razie jakość materiału jest niestety znacznie słabsza, a przede wszystkim – mniej smaczna dla przeżuwaczy. Do tego dochodzi kłopotliwe magazynowanie takiego materiału – żyto zbierane „na mokro” wydziela w procesie fermentacji soki, które są bardzo nieprzyjemne w zapachu.

Niestety, pogoda nie sprzyja, a prognozy na ten tydzień również nie są budujące. Bardzo krótkie okienka bezdeszczowej aury mogą być niewystarczające, aby dokonać zbioru. Synoptycy zapowiadają niekorzystne warunki pogodowe nawet do końca maja. Jest to spory problem dla hodowców bydła, którzy jak najszybciej chcą przystąpić do zbioru, aby uzupełnić bazę paszową. Najgorzej jest w rejonach, gdzie żyto było zasiane wcześniej – może już być wykłoszone, przez co zbiór okaże się bezcelowy. Taka sytuacja dodatkowo pogłębiłaby problemy z bazą paszową.

Łąki kosimy możliwie wcześnie

Rolnicy, którzy myślą o zbiorze czterech pokosów z łąk powinni w ciągu kilku dni przystąpić do zbioru.

Lada dzień należy też przystąpić do zbioru łąk w pierwszym pokosie. W tym przypadku czas nie działa jak na razie na niekorzyść rolników, jednak gospodarstwa, które równocześnie uprawiają żyto, muszą liczyć się ze spiętrzeniem prac związanym z nałożeniem się zbiorów w tym samym czasie.

Pamiętajmy także, że łąka również nie powinna się wykłosić. Pokos zebrany w późniejszym terminie, analogicznie jak w przypadku żyta, będzie mniej smaczny dla przeżuwaczy. Ponadto materiał taki jest dużo mniej wartościowy jako pasza objętościowa.

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Zbiory owoców w Polsce pod kreską

W sadach - ogromne straty! Tegoroczne zbiory owoców w Polsce będą mniejsze, co odbije się na cenach.

Buraki cukrowe do posiania

Buraki cukrowe nadal są opłacalne. Ich siewy w południowej Polsce dobiegają końca.

23 kwietnia 2019

Agro Akademia BASF w Pągowie. Relacja z imprezy!

20 czerwca 2018 roku po raz kolejny w Pągowie w woj. opolskim odbyła się Agro Akademia BASF. Sprawdź, co nowego się pojawi!

17 czerwca 2019