PORADA PRAWNA: Odszkodowanie za słupy energetyczne na polu

Download PDF

Rolnicy nie mogą często w pełni korzystać z posiadanych przez siebie gruntów. Zdarza się, że przeszkadzają im w tym słupy energetyczne stojące na działkach. Kiedy należy się odszkodowanie za słupy energetyczne na polu i co zrobić aby je uzyskać?

Właściciele działki, na której słup energetyczny stoi bezprawnie, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Jednak zanim do tego przystąpią, powinni sprawdzić dział III księgi wieczystej. Po to, aby ustalić, czy nieruchomość nie została obciążona służebnością przesyłu, która pozwala przedsiębiorstwu energetycznemu na posadowienie takiego słupa. Wpis służebności w księdze wieczystej, co do zasady oznacza, że odszkodowanie nie będzie się należało.

Odszkodowanie za słupy energetyczne na polu – jak je uzyskać?

odszkodowanie za słupy energetyczne na polu

Zanim zaczniemy starać się o odszkodowanie za słupy energetyczne na polu powinniśmy sprawdzić, czy stoją na nim bezprawnie.

fot. Pixabay

Jeżeli księga wieczysta nie zawiera zapisów dotyczących służebności przesyłu, należy zwrócić się do przedsiębiorstwa energetycznego z wnioskiem o udostępnienie dokumentu, na podstawie którego doszło do zajęcia naszej nieruchomości. Takim dokumentem może być np. decyzja administracyjna lub nasza zgoda, która jest wymagana od 1985 r. Jeżeli w ten sposób ustalimy, że słup znajdujący się na naszej działce posadowiony został bezprawnie, przysługuje nam odszkodowanie. Jak je uzyskać?

Polubowne rozwiązanie sprawy

Sprawę taką można spróbować rozwiązać polubownie. W tym celu możemy zwrócić się do przedsiębiorstwa energetycznego z pismem o zapłatę odszkodowania oraz wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu. Jeżeli próba polubownego załatwienia sprawy nie będzie skuteczna – a tak najczęściej się zdarza – odszkodowania możemy domagać się jedynie na drodze sądowej.

Odszkodowanie na drodze sądowej

odszkodowanie za słupy energetyczne na polu

Odszkodowanie za słupy energetyczne stojące na polu bezprawnie może być wysokie.

Roszczenie w pozwie może obejmować odszkodowanie za bezumowne zajęcie oraz korzystanie z gruntu przez okres ostatnich 10 lat oraz ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu. Do pozwu potrzebny będzie m.in. aktualny odpis księgi wieczystej oraz mapa, która zawiera rozmieszczenie na działce linii energetycznych.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania w procesie sądowym jest ustalana przy pomocy dowodu z opinii biegłego, który wylicza kwotę, jaką powinien otrzymać właściciel nieruchomości. Elementami wpływającymi na wysokość odszkodowania jest m.in. klasa i rodzaj gruntu oraz wielkość zajętego pasa gruntu.

Przedsiębiorstwa energetyczne najczęściej bronią się poprzez podniesienie zarzutu zasiedzenia, który odpowiednio wynosi 20 lub 30 lat. Przed wytoczeniem powództwa, należy dokładnie przeanalizować stan sprawy i posiadane dokumenty, ponieważ znaczenie ma całokształt okoliczności. 

 

Porady prawnej portalowi agrofakt.pl udzielają „Paragrafki”: radca prawny Milena Rutkowska i radca prawny Agata Bożek.  Prowadzą kancelarie prawne i bloga „Paragrafki”.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Rafał Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał
Gość
Rafał

Uzyskanie odszkodowania za słup na działce często wymaga sprawy sądowej, szczególnie gdy zaniżana jest wartość wynagrodzenia. Nie oczekiwałby jednak wielkich kokosów. Poszukajcie orzeczeń w tych sprawach i będziecie wiedzieli jakie to są wynagrodzenia. Tutaj wysokość odszkodowania za linię 400kV http://www.sluzebnosc-przesylu.pl/i-ns-524-15-postanowienie-z-uzasadnieniem-w-sprawie-spornej-wysokosci-wynagrodzenia-za-ustanowienie-sluzebnosci-przesylu/