Zdrowotność kończyn, a zwłaszcza profilaktyka w występowaniu chorób racic populacji bydła mlecznego, to bardzo ważny problem wpływającym zasadniczo na poziomi opłacalność produkcji. Zobacz, jak usunąć problemy z racicami krów ze stada!
Trwająca wciąż intensyfikacja produkcji mleka powoduje, że schorzenia racic stanowią poważny problem w stadach krów mlecznych nie tylko w naszym kraju. W obecnej sytuacji hodowli bydła mlecznego zyskują na znaczeniu cechy funkcjonalne. Dbanie o nie w znaczącym stopniu może obniżać koszty produkcji. Możemy tutaj wymienić: cechy płodnościowe, długowieczność, zdrowotność wymienia, odporność na choroby, szybkość doju, temperament, zdrowotność racic. Wszystko to są parametry, które gwarantują dłuższe użytkowanie krów mlecznych. Jeden z nich to dbałość o kończyny.
Co powodują problemy z racicami krów
Zdrowotność kończyn, a zwłaszcza profilaktyka w występowaniu chorób racic populacji bydła mlecznego, to bardzo ważny problem wpływającym zasadniczo na poziomi opłacalność produkcji. Zaniedbane racice powodują między innymi kulawizny, które u krów mlecznych są trzecią najczęstszą przyczyną eliminacji ze stad produkcyjnych. Brakowanie z tytułu chorób racic to ok. 10 – 15% z tendencją wzrostową. Szacuje się, że koszt tak zwanej kulejącej krowy w stadzie to straty rzędu kilkuset złotych. Na tak wysokie koszty składają się:
- zmniejszona produkcja mleka;
- koszty leczenia;
- zwiększony remont stada;
- problemy z zacieleniami itp.
Zaniedbane racice powodują między innymi kulawizny, które u krów mlecznych są trzecią najczęstszą przyczyną eliminacji ze stad produkcyjnych.
Jak zaradzić problemom z racicami krów
Schorzenia racic w większym stopniu dotykają tylnych kończyn ze względu m.in. na przenoszenie na nie większego ciężaru. Krowa kulejąca w stadzie może mieć problemy z pobieraniem pokarmu zarówno ze względu na utrudnioną lokomocję, jak i gorszy dostęp do pokarmu. W praktyce, problemy z racicami krów występują w niewielkiej skali, tylko wtedy, kiedy zwierzęta utrzymywane są w odpowiednich warunkach zoohigienicznych. Czyste i suche podłoże, właściwie żywienie, w zależności od systemu utrzymania stosowanie standardowych środków zapobiegawczych, tzn. kąpieli racic (system bezuwiązowy), oraz okresowa korekcja racic pomagają uniknąć problemów związanych z racicami krów.
Występujące jednak problemy mają wieloczynnikową etiologię pojawiania się ich. Można zatem założyć tezę, że jeżeli w stadzie bydła mlecznego występują problemy z racicami, to mają one podłoże zarówno dziedziczne jak i środowiskowe. Związane są one z:
- systemem utrzymania;
- higieną wybiegów i sposobem opieki;
- skłonnościami genetycznymi;
- kondycją;
- technologicznymi rozwiązaniami
- z żywieniem.
Profilaktyka schorzeń racic bydła
Istotne jest utrzymywanie krów w optymalnej kondycji ciała, tj. odpowiedniej dla danego okresu fizjologicznego. Szczególnie należy zwrócić uwagę na nadmierne otłuszczenie zwierząt, może bowiem prowadzić do powstawania wrzodów podeszwy. Są one bardzo bolesne dla zwierzęcia i prowadzą do kulawizn o znacznym nasileniu. Wrzody podeszwy prowadzą do stanu zapalnego miazgi rogotwórczej. Ponadto, dochodzić może również do zmian martwiczych. Zbyt duże otłuszczenie w okresie zasuszenia podnosi ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych. One natomiast sprzyjają występowaniu ochwatu, wrzodów podeszwy oraz zaburzeń w samej puszce racicowej.
Żywienie a problemy z racicami krów
Duże znaczenie odgrywają tu niedobory składników pokarmowych takich jak aminokwasy, składniki mineralne oraz witaminy A, D, E i biotyna. Zaburzenia gospodarki mineralno-witaminowej organizmu krowy negatywnie wpływa na proces rogotwórczy. Poprzez prawidłowo zbilansowane żywienie krów mlecznych można temu w znaczny sposób zaradzić. Profilaktyka chorób racic obejmuje szereg tematów, które można podzielić na:
- warunki bytowe;
- higiena racic;
- korekcja racic;
- racjonalne żywienie;
- skłonności genetyczne.
Jak dbać o racie krów
Korekcje racic powinna być przeprowadzana systematycznie, jak i profilaktycznie, min. 2-krotna w ciągu roku. Zaleca się przeprowadzenie ją dwu-, trzykrotnie). Aby ułatwić ocenę zdrowia racicy, powinniśmy w pierwszej kolejności rozpocząć od obserwacji sposobu poruszania się krowy. Do tego celu możemy zastosować pięciostopniową ocenę lokomocji zwierzęcia. Diagnozowanie stanu racic i ustalenie późniejszego leczenia przeważnie oznacza równoczesną korekcję racic.
Ustalenie przyczyn stanu racic jest niezmiernie istotne. Umożliwia ono zapobieganiu następnym ewentualnym problemom z racicami czy określenie kolejnego terminu korekcji funkcjonalnej. Schorzenia racic stanowią poważny problem i częstą przyczynę brakowania bydła. Chore racice powodują ból, a tym samym w dużym stopniu wpływają na zdrowotność oraz dobrostan zwierzęcia. W wyniku chorób racic dochodzi do obniżenia wydajności zwierząt oraz wzrostu kosztów produkcji ponoszonych przez hodowcę.
Kosztowne choroby racic
Podsumowując, warto przypomnieć, że obecnie każde podjęte działanie prowadzące do poprawienia zdrowotności racic staje się koniecznością, w stadach bydła mlecznego, gdyż chore racice to:
- jedna z trzech najważniejszych przyczyn brakowania krów mlecznych na świecie (obok płodności i zdrowotności wymienia);
- 90% chorób kończyn;
- problemy z mastitis i rozrodem;
- straty kilkuset litrów mleka w produkcji;
- zwiększony remont stada.
Z forum

Powiązany temat:Opuchnięte przednie kolana u jałówki
nikolas29
Mam podobny przypadek. Krowa na ocieleniu już miała kolana opuchniete i dwa cycki.tak opuchly i z twardialy że dojarka tego nie obejmuje trzeba doic ręcznie i srom ma taki jak by...
zobacz więcej »PawelN25
Fluidosan jest niedostepny od 2 lat moim zdaniem moze pomoc masc jodowo-kamforowa. u mnie tez byl weterynarz bo mam taki sam przypadek mowil o zabiegu ale sam stwierdzil ze to jest...
zobacz więcej »garos
Witaj mam tak samo ale nic się nie dzieje a nie u jednej tak mam. Czy przeprowadzałeś ją moze z wolnostanowiskowej? Ja tak miałem za ropa szła od kolana po samą łopatke i krowa pad...
zobacz więcej »
Opuchnięte przednie kolana u jałówki
nikolas29
zobacz więcej »
PawelN25
zobacz więcej »
garos
zobacz więcej »
Zobacz pozostałe wpisy
Dodaj komentarz