Produkcja dobrej wołowiny w systemie QMP

Producenci bydła mięsnego, którzy zdecydują się na produkcję w systemie QMP mogą liczyć na wyższe zyski, pewny rynek zbytu i wsparcie ze strony licznych organizacji. Ale mają też obowiązki związane z żywieniem i utrzymywaniem zwierząt.

Sposób utrzymywania, karmienia oraz transportu bydła mięsnego ma bezpośrednie przełożenie na jakość uzyskiwanej z niego wołowiny. Dlatego też producenci, którzy decydują się na produkcję w systemie QMP są zobowiązani do przestrzegania wielu zasad.

Po pierwsze, ważny jest dobór zwierząt. Wbrew pozorom, w systemie sprawdzą się nie tylko rasy mięsne, ale też mieszane, pod warunkiem, że materiał ojcowski pochodzi od ras mięsnych. Po drugie – bardzo istotny jest system utrzymywania krów.

System QMP zapewnia też dbałość o dobrostan zwierząt podczas transportu, w tym w czasie transportu do ubojni.

 Niedozwolony jest system uwięziowy, którego zabrania praktycznie każde inne państwo w Europie – wyjaśnia Monika Przeworska z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. – Chodzi przede wszystkim o dobrostan zwierząt, ale nie tylko. U bydła trzymanego na uwięzi po uboju bardzo trudno jest ustabilizować pH, co przekłada się na gorszą jakość mięsa. Zwierzę co najmniej przez 2–3 miesiące przed ubojem powinno być utrzymywane w oborze wolnostanowiskowej.

Kolejną kwestią jest żywienie. Zwierzęta powinny być żywione wg specjalnie ustalonego planu, najlepiej paszami naturalnymi, uwzględniającymi ich zapotrzebowanie na każdym etapie opasania. W tej kwestii doskonale sprawdzają się naturalne pastwiska, które są źródłem niedrogiej i doskonałej jakości paszy dla zwierząt, którą pobierają sobie w zależności od zapotrzebowania.

– Żywienie powinno być dobre, ale też tanie, by nadmiernie nie obciążało hodowcy – mówi Monika Przeworska. – Najlepiej sprawdzają się po prostu pasze gospodarskie, możliwe jest też skarmianie produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego.

System QMP zapewnia też dbałość o dobrostan zwierząt podczas transportu, w tym w czasie transportu do ubojni. Im mniej zestresowane jest zwierzę przed ubojem, tym lepiej. Wszystkie zwierzęta hodowane w systemie certyfikacji QMP są również pod ścisłą opieką weterynaryjną.

Wszystkie zasady obowiązujące hodowców produkujących bydło mięsne w systemie QMP mają na celu wytworzenie wołowiny najlepszej jakości. Dzięki temu konsumenci, którzy w sklepach sięgają po certyfikowaną wołowinę mogą mieć pewność, że jest ona wytwarzana według ściśle określonych standardów, jest bezpieczna i smaczna.

Przeczytaj również:

  1. Ocena pokroju i kondycji bydła mięsnego: jak ją przeprowadzić?
  2. Brodawczakowatość (brodawczyca): jak leczyć bydło?
  3. Systemy opasu bydła mięsnego

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *