Hodowla bydła mięsnego a doradztwo w zakresie chowu

Download PDF

Doradztwo staje się bardzo ważnym aspektem hodowli bydła mięsnego, decydującym o efektywności finansowej. Ciężko jednak stwierdzić, na jakiego rodzaju doradztwo powinna się zdecydować konkretna hodowla bydła mięsnego. Firm i ośrodków doradczych jest mnóstwo, jaki zatem wybrać?

Temat korzystania z wyspecjalizowanego doradztwa przez hodowców został poruszony na III Forum Sektora Wołowiny. Eksperci starali się przekonać zgromadzonych rolników, że hodowla bydła mięsnego dzięki odpowiedniemu doradztwu może być bardziej opłacalna.

Co musimy wiedzieć o doradztwie dla hodowców?

Generalnie doradztwo możemy podzielić na prywatne i państwowe. Różnica jest w kosztach, ale również w jakości świadczonych usług. Państwowe instytucje świadczące usługi doradcze teoretycznie nie pobierają opłat (opłaty są, ale ukryte w naszych podatkach). Możemy uznać, że w takim razie rolnikom doradztwo po prostu się należy. Usługi doradcze można jednak porównać do służby zdrowia. Mimo że należy się nam bezpłatna wizyta u lekarza, to wiele osób decyduje się na prywatne i odpłatne kliniki. Podobnie jest z doradztwem, powód, dlaczego decydujemy się na prywatne usługi, jest taki sam w obydwu przypadkach: „nie tracę czasu”, „nie stoję w kolejkach”, „mam specjalistę od ręki i stać mnie na to”. Dodatkowo zazwyczaj prywatne firmy doradcze mają wyspecjalizowaną kadrę o węższej specjalizacji.

Hodowla bydła mięsnego a doradztwo w zakresie chowu

W Polsce przeważa chów ekstensywny, liczebność stad jest niewielka, w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego doradztwo w zakresie hodowli bydła mięsnego jest u nas w powijakach. Nikt nie chce dokładać do interesu, jeśli nie ma pewności, że przyniesie to określony skutek.

Przeważnie z prywatnych usług doradczych korzystają gospodarstwa towarowe. Najciekawsze jest jednak to, że duzi producenci wybierają doradcę spoza granic naszego kraju, bo są przekonani o jego doświadczeniu. Główny powód jest bardzo prosty, jest to osoba wyspecjalizowana np. w hodowli bydła mięsnego danej rasy. Mamy w tym przypadku do czynienia z hodowcą świadomym, zatrudniającym wykwalifikowanego człowieka, w określonym celu: maksymalizacji zysków i zminimalizowania strat. Hodowca wie za co płaci – za wiedzę przekazaną w sposób przystępny…

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o