Przechowywanie ziemniaków przysporzy w tym roku wiele kłopotów. Rośliny są porażone zarazą ziemniaczaną, a bulwom zagraża im także sucha i mokra zgnilizna.
– Mokrą zgniliznę potrafi rozpoznać większość rolników – mówi Dorota Paczyńska, główna specjalistka ds. produkcji roślinnej Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. – Suchą zgniliznę rozpoznać jest trudniej: to takie szare lub beżowe „wysuszone” fragmenty miąższu. Obydwie zgnilizny mogą w tym roku występować bardzo często.
Poprawne przechowywanie ziemniaków
Tegoroczna kondycja ziemniaków wymaga odpowiedniego składowania bulw. Jak zrobić to dobrze?
– W czasie przechowywania ziemniaków wyróżnia się 5 etapów, które różnią się od siebie przebiegiem temperatury i wilgotności oraz czasem wietrzenia ziemniaków – dodaje Dorota Paczyńska.
- Osuszanie odbywa się przy temperaturze 12–18°C, przy wilgotności powietrza 75–95%, średni czas wietrzenia na dobę to 10–24 godzin dla wszystkich kierunków użytkowania ziemniaków.
- Dojrzewanie przebiega w temperaturze 12–18°C, przy wilgotności powietrza 90–95%, średni czas wietrzenia na dobę to 1–4 godzin dla wszystkich kierunków użytkowania ziemniaków.
- Schładzanie obniżenie temperatury o 0,5–1°C na dzień, przy wilgotności 90–95%, średni czas wietrzenia na dobę to 6–10 godzin dla wszystkich kierunków użytkowania ziemniaków
- Długotrwałe przechowywanie (do 8 miesięcy) przy wilgotności powietrza 90–95%, średni czas wietrzenia na dobę to 2–6 godzin, różnice są jednak w temperaturze, która wynosi dla:
- sadzeniaków: 2–6°C,
- jadalnych: 4–6°C,
- przetwórstwa spożywczego: 6–8°C,
- przemysłowych: 2–4°C.
– Warto przygotować się już teraz, bo właściwe przechowanie ziemniaków będzie w tym roku wyjątkowo ważne – dodaje pani ekspert.
Powiązane: Mokra zgnilizna korzeni nie tylko w uprawach marchwii
Zabrakło mi w artykule informacji o przygotowaniu miejsca do przechowywania buraków, a wiadomo, że rolnik musi sobie często radzić z trudnymi sytuacjami. Napiszcie kolejny tekst właśnie o przygotowaniu, dezynfekcji podłoża i nie tylko. Od siebie dodam, że używam Huwa-sanu do tego celu.
Fajnie, że ktoś próbuje napisać na ten temat teks. Jednak to bardziej złożony zagadnienie niż te kilka zdań. Zgadzam się z przedmówcą, że powinno być od początku – cały proces, aż do samego końca. Wtedy zachowano by kompletność. Takich tekstów ogólnikowych jest pełno.