Przechowywanie cebuli – sprawdzone metody
To warzywo, mimo ostrego smaku i nieprzyjemnego zapachu, pełni istotną rolę w kuchni. Właściwe przechowywanie cebuli, na równi z jej uprawą, jest istotną kwestią. Dzielimy się wskazówkami, co zrobić, aby cebula nie straciła swych walorów.
Najlepiej przechowuje się cebula z wiosennego siewu wprost do gruntu. Wysiew nasion należy wykonywać wcześnie (koniec marca – do połowy kwietnia). Cebula jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenia oraz należy uważać z nawożeniem azotowym. Wymagana dawka azotu na hektar zależy od żyzności gleby i powinna wynosić od 80 do 150 kg.
Spis treści
Zbiór cebuli
Do zbioru cebuli przystępuje się, gdy 50–80% roślin ma załamany szczypior. Zbiór cebuli można wykonać dwoma sposobami: dwufazowym lub jednofazowym. Wykonując zbiór dwufazowy, cebulę wyrywa się lub wykopuje i pozostawia na polu przez 7 do 10 dni. Ma to na celu przewiędnięcie zielonego szczypioru. Następnie cebulę przewozi się do zadaszonego, przewiewnego pomieszczenia do dalszego dosuszania. Przy zbiorze jednofazowym, bezpośrednio po wykopaniu, cebulę przewozi się do przechowalni z aktywną wentylacją i nagrzewnicami powietrza. Następnie tam usypuje się ją w stos na wysokość 3,5–4 m. W następnym kroku cebulę dosusza się sztucznie, stosując podgrzane powietrze do temperatury ok. 25°C.
Przy obcinaniu szczypioru ważne jest pozostawienie szyjki długości 3–4 cm. To zabezpiecza cebulę przed wnikaniem drobnoustrojów. Przycięty przy samej „główce” szczypior jest narażony na wnikanie patogenów.
Przechowywanie cebuli
Cebulę dobrze przechowuje się w zimnym i suchym powietrzu. Optymalne warunki to temperatura 0°C i wilgotność względna powietrza 65–75%. Przy stosowaniu kontrolowanej atmosfery polecane stężenie tlenu i dwutlenku węgla wynosi: 5% CO2 i 3% O2 lub 2% CO2 i 2% O2.
Do przechowania cebuli można wykorzystać suche pomieszczenia gospodarcze, takie jak strychy budynków, szopy, stodoły. Należy w nich utrzymywać niską temperaturę (bliską 0°C), ale w czasie mrozów chronić cebulę przed przemarznięciem. W wielu gospodarstwach przechowuje się cebulę w przechowalniach z grawitacyjnym sposobem wietrzenia. Pomieszczenia te powinny mieć dobrą izolację termiczną ścian i sufitu, z kolei chłodzenie odbywa się przez otwory znajdujące się w dolnej części budynku.
W przechowalniach z aktywną wentylacją normą jest przechowywanie cebuli luzem, usypaną w warstwę wysokości 3,5–4 m. Budynki te są wyposażone w system aktywnej wentylacji. Do schładzania i utrzymania temperatury na niskim poziomie wykorzystuje się zimne powietrze zewnętrzne. Coraz częściej pomieszczenia te wyposażone są w nagrzewnicę powietrza i instalację chłodniczą. Dodatkowe wyposażenie po pierwsze umożliwia dosuszenie cebuli z jednofazowego zbioru. Po drugie przedłuża okres przechowywania przy stosowaniu sztucznego schładzania powietrza w miesiącach wiosennych.
Więcej informacji na temat uprawy, ochrony i przechowywania warzyw różnych gatunków znajdziesz w dziale: warzywa polowe.
Jak jeszcze można przechowywać cebulę?
W nowoczesnych przechowalniach dostosowanych do przechowania cebuli w paletach skrzyniowych, system wentylacyjny znajduje się w ścianie. Palety skrzyniowe ustawia się w zwartym bloku, ściśle przysuniętym do ściany. Bowiem otwory pod skrzyniami mają znajdować się dokładnie na tej samej wysokości, na której są otwory wylotowe w ścianie. Po załadowaniu komory, zamyka się wszystkie przestrzenie w ostatnich, zewnętrznych kolumnach palet skrzyniowych. Powietrze tłoczone przez wentylatory dostaje się pod dno skrzyni i następnie przepływa przez całą masę cebuli w skrzyni.
Optymalną i stałą temperaturę przez cały okres przechowania cebuli można utrzymać w komorach chłodniczych. W chłodni przechowywanie cebuli powinno odbywać się w paletach skrzyniowych. Ustawienie skrzyń powinno zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w komorze, aby w całej masie utrzymywała się jednolita temperatura. Najdłużej można przechować cebulę stosując kontrolowaną atmosferę. Jednakże sposób ten wymaga dodatkowego wyposażenia do utrzymania właściwego stężenia O2 i CO2 w komorze chłodniczej.
Czytaj również: Europejski rynek cebuli w sezonie 2023/2024
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!