Przemieszczanie świń ze stref ASF – jak będzie wyglądać po 30 listopada?

Przemieszczanie świń ze stref ASF poza obszar z ograniczeniami niebawem będzie odbywać się na innych zasadach, niż obecnie. Dotychczasowe przepisy obowiązują do 30 listopada 2021 r., natomiast po tym terminie IW rozpocznie egzekwowanie nowych zapisów.

Przypomnijmy, że do 30 listopada producenci utrzymujący świnie w strefach ASF mogą zatwierdzać plany bezpieczeństwa biologicznego. Po tym terminie natomiast IW będzie egzekwować nowe przepisy zgodnie z rozporządzeniem unijnym nr 2021/605. Co oznacza, że przemieszczanie świń ze stref ASF poza ich obszar nie będzie możliwe bez zatwierdzonych planów.

Przemieszczanie świń ze stref ASF III do rzeźni

KZP – PTCh ,,POLPIG” informuje, że przemieszczanie świń do rzeźni ze strefy III ASF będzie odbywać się na podstawie świadectwa zdrowia wydanego przez PLW. Po wcześniejszym przeprowadzeniu badań u sztuk padłych w kierunku obecności ASF, a także badań klinicznych przed przemieszczeniem.

Oprócz tego, rzeźnie które zainteresowane są skupem świń ze strefy III ASF, a znajdują się poza tym obszarem muszą zostać zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną.

Ponadto muszą być spełnione następujące warunki dotyczące świń:

  • przemieszczane świnie powinny być utrzymywane w chlewni od urodzenia lub przez co najmniej 30 dni. Oprócz tego, przez ostatnie 30 dni nie wprowadzono do chlewni innych świń pochodzących ze strefy ASF I lub II,
  • świnie można przemieszczać z gospodarstw, gdzie obowiązują zasady bioasekuracji, w których dodatkowo obowiązuje podział gospodarstwa na część czystą i brudną. Gospodarstwo to posiada także zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego.

ASF – wysłanie świń do rzeźni z obszaru z ograniczeniami II

Przemieszczenie świń ze stref ASF II tzw. różowej do rzeźni która znajduje się poza obszarem objętym ograniczeniami odbywa się na podobnych zasadach jak w przypadku strefy III. Jedyna zmiana dotyczy możliwości odstępstwa ob badań klinicznych przed wysyłką na podstawie RWK 2021/605 art.15 ust. 3 pkt. b.

Przemieszczanie świń ze stref ASF I do rzeźni

Natomiast w obszarze z ograniczeniami I (tzw. obszar buforowy) plan bezpieczeństwa biologicznego stanowi wymóg w przypadku świń przeznaczonych na eksport.

Natomiast rzeźnie które zainteresowane są skupem świń ze strefy niebieskiej ASF, znajdujące się jednak poza obszarem nie podlegają zatwierdzeniu przez IW. Przemieszczanie świń ze stref ASF odbywa się na podstawie świadectwa zdrowia wystawionego przez PLW. Możliwe jest również odstępstwo od badań klinicznych przed wysyłką na podstawie RWK 2021/605 art. 15 ust. 3 pkt. b.

Czytaj również: Rynek wieprzowiny 2021. Alarmujące informacje z Niemiec i Sejmu RP

Źródło: KZP-PTCh ,,POLPIG”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *