Rekompensaty zbyt niskie?

Rekompensaty, jakie obecnie są proponowane hodowcom za nieutrzymywanie świń na obszarach zagrożonych ASF są zdaniem rolników za niskie. Kwoty rekompensat raczej nie zachęcają do rezygnacji z produkcji.

Według projektu rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rekompensat za nieutrzymywanie świń w czasie jednego cyklu produkcyjnego przychód właściciela świń wynosi 486,67 zł, a koszty 437, 7 zł. Zyskiem dla rolnika, który zrezygnował z hodowli świń byłaby więc kwota 45,97. Tyle wynosi różnica między przychodem a kosztami ponoszonymi przez hodowców.

Trzeba również podkreślić, że przy ustalaniu wysokości przyznawanych rekompensat zupełnie pominięto gospodarstwa, które produkują warchlaki do dalszego chowu lub zwierzęta hodowlane.

Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej

W myśl tego samego rozporządzenia rekompensata przysługiwać ma rolnikom przez 6 cykli produkcyjnych. Oznacza to, że za nieprzerwane nieutrzymywanie świń przez 6 cykli hodowca otrzyma ok. 276 zł od sztuki.

– To bardzo niskie stawki. Trzeba również podkreślić, że przy ustalaniu wysokości przyznawanych rekompensat zupełnie pominięto gospodarstwa, które produkują warchlaki do dalszego chowu lub zwierzęta hodowlane – zauważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej. Producenci świń z terenów zagrożonych wystąpieniem ASF, czyli przede wszystkim z Podlasia informują, że kwota 45,97 zł za jednego tucznika jest tak samo niska jak w przypadku rekompensat przyznawanych poprzednio. A te poprzednie były na tyle niskie, że nie zachęciły rolników do wygaszania produkcji, czego skutkiem było narażenie kraju na rozwój ASF.

Zdaniem przedstawicieli producentów trzody chlewnej ponowne proponowanie rażąco niskich dopłat jest bezcelowe, gdyż nie zachęci hodowców do rezygnacji z produkcji. A to oznacza, że ten element programu ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Polsce jest nietrafiony. Problemem jest po prostu wysokość stawek – gdyby były wyższe, więcej hodowców byłoby zainteresowanych skorzystaniem z programu.

Przeczytaj również:

  1. Ceny żywca wieprzowego: lepiej czy gorzej?
  2. Zaostrzenie walki z ASF!
  3. Czy dzik może się zarazić ASF, jedząc resztkę kanapki?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *