Czy dzik może się zarazić ASF, jedząc resztkę kanapki?

Download PDF

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększone kontrole parkingów leśnych. Czy dzik może się zarazić ASF jedząc resztki z pożywienia ludzi?

Problem wcale nie jest wydumany.

Widzimy, ile osób zza wschodniej zagranicy przyjeżdża do Polski – mówi Marcel Kowalewski, rolnik z Podlasia. Trudno się spodziewać, by kierowcy ze Wschodu kupowali u nas wędlinę do kanapek. A wiemy, że u naszych sąsiadów za wschodnią granicą szaleje ASF. Moim zdaniem to całkiem możliwe, że ktoś przywiezie do Polski kanapkę z wirusami i że niedojedzone resztki zjedzą dzikie zwierzęta.

Naszym zdaniem jedną z dróg umożliwiających przenoszenie się wirusa ASF w populacji dzików jest zjadanie przez zwierzęta pozostawionej w lasach żywności pochodzącej z wieprzowiny niewiadomego pochodzenia.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR

Widocznie tego samego zdania jest zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, który wystąpił do ministerstwa rolnictwa o częstsze kontrole parkingów leśnych.

Ponieważ naszym zdaniem jedną z dróg umożliwiających przenoszenie się wirusa ASF w populacji dzików jest zjadanie przez zwierzęta pozostawionej w lasach żywności pochodzącej z wieprzowiny niewiadomego pochodzenia – twierdzi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. – I tak naprawdę, to najczęściej zdarza się to na parkingach leśnych.

Zdaniem samorządu rolniczego, część zarządców parkingów nie sprawuje nad nimi dostatecznej opieki i nadzoru, przyczynia się to znacznym stopniu do zwiększonego zagrożenia zarażeniem dzików wirusem.

Dlatego też KRIR wnioskuje o podjęcie działań mających na celu możliwość zwiększenia nakładania sankcji karnych na zarządców parkingów za nie utrzymywanie porządku, a szczególnie za nieusuwanie codzienne pozostawianych tam resztek żywności.

Przeczytaj również:

  1. Dziki z ASF wędrują w głąb kraju
  2. Kolejne ognisko ASF – to już 23 przypadek

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o