Rynek mleka w 2021 r. Producenci są pełni obaw. Dowiedz się więcej!

Rynek mleka w 2021 r. podobnie jak inne sektory mierzy się z problemami rosnących kosztów produkcji. Obawy producentów budzi również Zielony Ład i konsekwencje, które za sobą niesie. Czy producenci mleka mają więc powody do zmartwienia? 

Cena: Mleko

0.02 zł
-98.91%
Zobacz aktualne ceny

Rynek oraz ceny mleka w 2021 r. a także bieżące problemy to temat, który został podjęty podczas posiedzenia grupy roboczej ,,Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca. W trakcie spotkania odniesiono się do aktualnych cen mleka, kosztów produkcji, a także reformy WPR. Te wszystkie kwestie budzą obawy zarówno polskich jak i europejskich producentów mleka.

Przeczytaj również: Rynek mleka – jakie są prognozy na 2022 rok?

Ceny mleka 2021 a rosnące koszty produkcji

PFHBiPM opublikowała raport pod nazwą ,,Rynek mleka – październik 2021″ z którego wynika, że średnia cena mleka we wrześniu wynosiła 155,71 zł/hl. Co wskazuje na wzrost ceny o 3,4 proc. w stosunku do tej obowiązującej w sierpniu 2021 r. Powyższa cena była również wyższa, niż we wrześniu 2020 r. Jak wynika z danych GUS, w okresie od stycznia do września 2021 r. średnia cena skupu mleka wynosiła 151,07 zł/hl. W związku z tym, cena była o 12,6 proc. wyższa, niż w 2020 r.

Pomimo wysokich cen rynek mleka w 2021 r. producenci muszą zmierzyć się z licznymi problemami. Jak wymienia Dorota Śmigielska z PFHBiPM:

Polscy producenci mleka, pomimo dość wysokich cen borykają się ze spadkiem opłacalności produkcji. Wiąże się to z rosnącymi kosztami pasz, nawozów, energii, paliwa. W Polsce mamy również wysoką inflację, co w przyszłości, może odbić się na spadku spożycia mleka i jego przetworów.

Jak podkreśla FBZPR rosnące obawy zgłaszają również europejscy producenci mleka, którzy informują, że w wielu krajach ceny mleka nie pokrywają kosztów produkcji.

Rynek mleka w 2021 r. Obawy przed reformą WPR i Zielonym Ładem

Producenci mleka obawiają się nie tylko aktualnych problemów, ale także tego co czeka ich w niedługiej przyszłości. Wątpliwości hodowców związane są z nowymi wyzwaniami, które przed nimi stawia Zielony Ład. Dorota Śmigielska z PFHBiPM zauważa, że wprowadzenie strategii przyczyni się do ograniczenia produkcji i wzrostu kosztów. Co z kolei, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Rynek mleka w 2021 r. wykazuje również obawy wobec wprowadzenia obowiązku produkcji ekologicznej, która ma stanowić 25 proc. produkcji. Ta zmiana nie została jednak poparta badaniami rynku, które potwierdzają że ta produkcja będzie cieszyła się zbytem.

Unijni rolnicy z dużym dystansem podchodzą również do tłumaczeń Brukseli, że spadek produkcji po wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu, zrekompensuje wzrost cen płaconych przez konsumentów – poinformowała Dorota Śmigielska.

Przeczytaj również: Wspólna Polityka Rolna 2023-2027. Jakie przewiduje dopłaty dla rolników?

Źródło: FBZPR; PFHBiPM; GUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *