Słoma: odpad czy przydatny produkt?

Słuchałem ze zdumieniem wystąpienia delegata Hiszpanii, który mówił o tym, że u nich słomę się spala – mówi Tadeusz Szymańczak. – A słoma jest przecież tak przydatna.

Tadeusz Szymańczak został zaangażowany w prace grupy zajmującej się środowiskiem w COPA-COGECA. To właśnie na spotkaniu przedstawicieli grupy roboczej usłyszał wykład o spalaniu słomy.

Ledwo usiedziałem, gdy słyszałem, jak delegat z Hiszpanii mówił o tym, że słoma w produkcji zbóż jest odpadem i trzeba ją spalać – mówi pan Tadeusz. – Z niedowierzaniem słuchałem tego, że w Hiszpanii i we Francji buduje się spalarnie słomy.

Delegat z Hiszpanii mówił o tym, że słoma w produkcji zbóż jest odpadem i trzeba ją spalać (…) W Hiszpanii i we Francji buduje się spalarnie słomy.

Tadeusz Szymańczak, PZPRZ

Ponieważ spalanie – nawet słomy – nie jest korzystne dla środowiska, po powrocie pan Szymańczak postanowił przygotować prezentację przeciwną: o tym, dlaczego słoma jest potrzebna i dlaczego nie należy jej spalać.

Na co dzień jestem rzecznikiem prasowym Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych – mówi Tadeusz Szymańczak. – Dużo jeżdżę po świecie, cały czas się uczę i staram się tę wiedzę przekazywać innym. Taki po prostu mam charakter.

Sam uprawia kukurydzę w monokulturze. I też musiał się wiele nauczyć.

Byłem w 2011 r. w Teksasie i nie zauważyłem tam ani kawałka pługa – mówi Tadeusz Szymańczak. – To mnie zastanowiło i postanowiłem to samo wprowadzić u siebie. Od 3 lat nie mamy pługa. Kukurydzę sieję agregatem, który ma tylko 3 metry szerokości, ale i tak ciągnik o 160 kM ledwo jest w stanie uzyskać prędkość 11–15 km/h. Wiem, że słoma może być podstawowym nawozem organicznym w gospodarstwach bez inwentarza.

słoma

fot. AgroFoto.pl, użytkownik: AgroDawid8560

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych jest bodaj jedynym rolniczym związkiem branżowym zajmującym się także technologią produkcji.

Z naszych badań i moich wyliczeń wynika, że słoma jest najmniej energetycznym źródłem energii, które podczas spalania powoduje zanieczyszczanie środowiska – dodaje pan Tadeusz. W czasie spalania słomy wydziela się siarka (0,05–0,1%) oraz tworzą się popioły. Obecnie nie ma już deszczy kwaśnych, ale jeśli słomę spalimy, to siarkę musimy wnosić do gleby w postaci mineralnej. Wydzielany jest również do atmosfery tlenek azotu (0,002%).

Spalanie słomy jest tworzeniem pustyni na naszych polach, na własne życzenie niszczymy środowisko, dodatkowo tracąc pieniądze.

Tadeusz Szymańczak, PZPRZ

Na uwagę zasługuje także fakt, że podczas procesu spalania wydziela się również 0,2% CO (tlenku węgla) – choć w tej chwili wszyscy mówią o redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Wszyscy wiemy, jak szkodliwe jest wypalanie lasów tropikalnych i jakie są tego skutki dla środowiska – dodaje plantator. – Spalanie słomy jest tworzeniem pustyni na naszych polach, na własne życzenie niszczymy środowisko, dodatkowo tracąc pieniądze i w aspekcie społecznym też nie jest to korzystne.

Dlatego zdaniem Tadeusza Szymańczaka słomy spalać nie należy. A co z nią robić? – o tym już niedługo.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *