Spółdzielnie rolnicze zostaną uznane za gospodarstwa wielorodzinne?

Przepisy w ustawie o spółdzielniach rolników do zmiany – uważa KRIR. Jaka przyszłość czeka obecnie działające spółdzielnie rolnicze? Czy MRiRW uzna je za gospodarstwa rodzinne? Sprawdź!

Przypomnijmy, że samorząd rolniczy wnioskował już wcześniej o zmianę przepisów dotyczących spółdzielni rolniczych. Jednak wtedy resort rolnictwa nie widział podstaw do wprowadzania zmian w tym zakresie.

Przeczytaj również: Rolnicze spółdzielnie produkcyjne jako wielorodzinne gospodarstwa rolne? 

Spółdzielnie rolnicze i zmiany zaproponowane przez KRIR

KRIR zaproponowała wprowadzenie zmian w ustawie o spółdzielniach rolników. Samorząd rolniczy wnioskuje o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych za wielorodzinne gospodarstwa rolne. Cel: uzyskanie przez nie uprawnień podobnych do tych, które posiadają rolnicy indywidualni prowadzący rodzinne gospodarstwa rolne. Chodzi o m.in. umożliwianie im dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Samorząd rolniczy podkreślił, że aktualnie spółdzielnie rolnicze mają problem z dzierżawą gdyż gospodarują na powierzchni większej niż 300 ha. Co na to resort rolnictwa?

Zaproponowane zmiany osłabią pozycję rodzinnych gospodarstw?

Resort rolnictwa w przekazanej odpowiedzi podkreślił, że wprowadzenie zmian w ustawie może mieć negatywny skutek przede wszystkim dla gospodarstw rodzinnych.

(…)  w przyszłości osłabiłoby to pozycję gospodarstw rodzinnych, które w wielu płaszczyznach funkcjonowania nie mogłyby konkurować z gospodarstwami wielorodzinnymi, gdyż skala oraz efekty ich działalności nie byłyby porównywalneczytamy w odpowiedzi MRiRW.

Zmiany w dzierżawie gruntów z ZWRSP a możliwy sprzeciw spółek handlowych

Spółdzielnie rolnicze powinny również posiadać większą swobodę w zakresie dzierżawy gruntów z KOWR. Innego jednak zdania jest Centrala KOWR, która zwróciła uwagę na możliwe konsekwencje.

Stawianie na równi z rolnikiem indywidualnym takiego podmiotu jakim jest rolnicza spółdzielnia produkcyjna, która de facto w niewielkim stopniu różni się od spółki prawa handlowego, mogłoby pociągnąć za sobą sprzeciw ze strony spółek prawa handlowego, które zajmują się produkcją rolniczą, ale obecnie także nie mogą uczestniczyć w przetargach ograniczonych do rolników indywidualnych – podaje resort rolnictwa.

Więcej ziemi dla rolników w ramach Polskiego Ładu. Sprawdź szczegóły!

Czytaj również: Ustawa o rodzinnych gospodarstwach przyciągnie młodych na wieś?

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *