Ostatnim punktem programu tegorocznego spotkania Klubu Afimilk była wizyta na fermie bydła mlecznego Instytutu Zootechniki, Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje hodowla monitorująca na bieżąco dój, żywienie, ruję, aktywność zwierząt, pobieranie paszy, dobrostan oraz zdrowotność stada i pojedynczych sztuk.
Przed przyjazdem na fermę miał miejsce wykład użytkownika Afimilku, dra inż. Mariana Kamyczka z Instytutu Zootechniki PIB, Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach, który przedstawił swoje doświadczenia dotyczące pracy z systemem zarządzania stadem AfiFarm.
– W 2008 r. została oddana nam nowoczesna obora, na 417 krów, z halą udojową typu rybia ość, wyposażoną w urządzenia z firmy Alima Bis, 2 razy 14 stanowisk. Patrząc na koniunkturę mleka, bardzo trudno jest w obecnych czasach wypracować wysokie zyski – mówił dr inż. Marian Kamyczek.

Dr inż. Marian Kamyczek, Instytut Zootechniki w Pawłowicach, Spotkanie Klubu Afimilk organizowane przez Alima Bis Sp. z o.o.
Dr inż. Kamyczek opisał również szczegółowo problematykę związaną z:
- mastitis,
- chorobami metabolicznymi w zależności od numeru laktacji,
- deficytem energetycznym w nieprawidłowo zbilansowanej dawce paszowej,
- rozrodem.
Wyżej wymieniona problematyka została rozwiązana dzięki nowoczesnej technologii AfiMilk firmy Alima Bis.
Głównym produktem technologii Afimilk jest system zarządzania stadem AfiFarm, który łączy poszczególne systemy, magazynuje i analizuje dane. W jego skład wchodzą:
- AfiSort – wspomaga sortowanie krów,
- AfiFeed – automatyzuje proces dokarmiania krów w stacji paszowej,
- AfiWeigh – automatycznie waży krowy po każdym doju,
- AfiMilk – analizuje parametry doju,
- Silent Herdsman – wykrywa ruję i problemy zdrowotne,
- AfiAct II – wykrywa ruję i problemy zdrowotne,
- AfiLab – bada tłuszcz, białko i laktozę w mleku, wykrywa problemy zdrowotne.
Dr inż. Kamyczek przedstawił raporty pobrane z systemu zarządzania stadem AfiFarm, dzięki którym można przeanalizować zmiany zachodzące w organizmie krów, w zależności od stadium laktacji, numeru laktacji, poziomu żywienia.
– Użytkowany od początku funkcjonowania tej obory system zarządzania stadem AfiFarm zawiera wszystkie elementy potrzebne producentowi do bieżącej analizy tego, co się dzieje ze zwierzętami, jak wygląda dój, analiza składu mleka, jakie są możliwości w zakresie wyselekcjonowania pod określone zabiegi, inseminację, jest możliwość sterowania stacjami paszowymi. Dostępne są od ręki wydruki, raporty, pomiary aktywności ruchowej. Program ma bardzo szerokie możliwości analizy wielu wskaźników, jest bardzo przydatny w gospodarstwie. W mojej ocenie bardzo przydatne jest szybkie sortowanie wyników w zależności od tego, co nas interesuje. Zarządzanie stadem opiera się na wielu takich czynnościach jak kontrola aktywności ruchowej, masy ciała, profilu zdrowotnego stada, selekcji zwierząt według wybranych czynników. Program ewidencjonuje produkcję i zdarzenia – opisywał dokładnie system dr inż. Kamyczek.
Obejrzyj fotorelację z fermy z systemem AfiFarm i zobacz, jak może wyglądać Twoja obora!
Dodaj komentarz