Sprzedaż jabłek na przemysł wstrzymywana ze względu na cenę
Sprzedaż jabłek na przemysł spadła wraz ze spadkiem ich cen w skupie. I to pomimo niezmiennego zapotrzebowania globalnego rynku na koncentrat soku jabłkowego. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku?
W efekcie ponownej obniżki cen w skupach i przetwórniach sadownicy wstrzymują sprzedaż jabłek na przemysł. Czy brak podaży przy dużym popycie zmusi skupy do podniesienia cen jabłek do opłacalnego dla sadowników poziomu?
Spis treści
Spadkowa tendencja cen jabłek
Spadki cen skupu jabłek przemysłowych widać było przez niemal cały ubiegły tydzień. Zeszłotygodniowe, średnie spadki cen skupu zwykłego przemysłu to nieco ponad 9%. Prawie tyle samo wyniosły spadki cen jabłek na suchy przemysł, głównie odmianowy. Jednakże już we wcześniejszym tygodniu asortyment ten stopniowo taniał. Przecena ta sprowadziła ceny do poziomu z analogicznego okresu roku ubiegłego.
To, jak kształtują się obecne ceny jabłek na przemysł, podajemy systematycznie co tydzień.
Dlaczego ceny spadają, mimo braku jabłek na przemysł?
Obecna sytuacja jest dalece odmienna od tej sprzed roku. Na przełomie lutego i marca 2022 r. skup utrzymywał się w trendzie zwyżkowym, który miał początek w ostatniej dekadzie lutego. Wówczas ceny podlegały niewielkim wahaniom, jednakże nie widać było żadnej tendencji spadkowej. Dotyczyło to zwłaszcza suchego przemysłu.
W bieżącym roku przetwórcy zbijali ceny skupu przez miniony (8.) tydzień. Świadczy to o trendzie, a nie jednorazowej korekcie. Nie wiadomo jednak czy ta sytuacja będzie się w stanie utrzymać. Prawdopodobnie nie, ponieważ odnotowany spadek cen spowodował to, że sprzedaż przez sadowników jabłek na przemysł znacznie spadła. A to oznacza spadek dostaw do przetwórców, których potrzeby będą tak duże, jak duży i stabilny jest popyt na koncentrat jabłkowy.
Czy brak surowca zwiększy ceny skupu jabłek przemysłowych?
Fakt, że brakuje jabłek na przemysł, spowodował gorączkowe poszukiwania surowca. Obecnie wszystko na to wskazuje, że zjawisko się nasili. A to może doprowadzić do pojawienia się wyższych propozycji cen kupna jabłek przemysłowych.
Jednocześnie ceny kontraktów jesiennych na kupno jabłek przemysłowych w marcu wynosiły 0,6 zł/kg. W związku z tym możliwe, że ceny „z wolnej ręki” będą dążyły do tego pułapu.
Jedno jest pewne, presja ma sens. Zrzeszenia sadowników od dawna postulują, żeby szanować swoją pracę i nie zbywać towaru za bezcen. Wstrzymanie dostaw zazwyczaj skutkowało zmianą decyzji zainteresowanych jabłkiem. Szczególnie że globalny rynek niezmiennie poszukuje europejskiego koncentratu soku jabłkowego.
Źródło: Fresh-market.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!