Jabłko przemysłowe — sprzedawać czy się wstrzymać?

Jabłko przemysłowe w skupach tanieje już od miesiąca. Szczególnie wyraźnie ceny spadły po 20 września. Taka sytuacja miała miejsce w całym kraju. Zdaniem sadowników było to zamierzone działanie przetwórców i skupów.

Jabłko przemysłowe cenowo spadło po przestojach w zakładach przemysłowych, których przyczyną miały być awarie czy przeglądy. Zdaniem sadowników były to zamierzone działania mające doprowadzić do kumulacji podaży. Wcześniej podaż była niewielka, co nie pozwalało skupom swobodnie dyktować cen. Kilka komunikatów o „awariach” oraz „przecieki” o przyszłych obniżkach cen skupu owoców miały nakłonić sadowników do „sprawniejszego” dostarczania owoców na skupy i do przetwórni.

Nie słabnie popyt na jabłko przemysłowe

Wbrew informacjom podawanym przez przetwórców nie było podstaw do obniżek cen skupu jabłek. Chociażby dlatego, że obecnie popyt na jabłko przemysłowe nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, napędzanym wysokimi cenami koncentratu jabłkowego. Są one na tyle wysokie, że dla przetwórców nie byłoby problemu z utrzymaniem poprzednich stawek. I to mimo wzrostu kosztów produkcji.

KSJ drożeje, czyli cena jabłek przemysłowych w górę?

Jednakże ceny jabłek przemysłowych w skupach i u przetwórców spadły. W tym roku scenariusz był odmienny od tego z lat poprzednich. To mali przetwórcy pierwsi obniżyli ceny, szybko dochodząc do poziomu 40 groszy za kilogram. Duże zakłady, nierzadko będące w rękach kapitału zagranicznego, tym razem zwlekały z obniżkami i wprowadziły je jako ostatnie.
Obniżki cen w przetwórniach pociągnęły za sobą spadki cen w skupach, które zbiły ceny skupu jabłek do 0,32–0,35 groszy za kg a na południu kraju nawet do 30 groszy.

Sytuację dodatkowo pogarszają problemy ze zbytem jabłek deserowych, na które nie ma chętnych.  One także trafiają do przetwórstwa.

Czytaj też: Umowa kontraktacji w sektorze owoców i cena jabłek przemysłowych 2022

A jakie są nastroje wśród sadowników jesienią 2022?

Niestety wielu z nich poddaje się mechanizmowi psychologicznemu, według którego spadek cen jabłek lub nawet jego zapowiedź powoduje, że szybko pozbywają się oni towaru. Błyskawicznie dostarczają jabłko przemysłowe do skupów, ponieważ obawiają się dalszych spadków cen. Owoców pozbywają się też producenci, którzy nie mają warunków do ich przechowywania lub nie chcą, by w przyszłości pogrążyły ich rachunki za prąd. Ci pozbędą się towaru nawet za grosze. Powoduje to, że strumień owoców dla przemysłu szybko nie wyschnie.

Apel o wstrzymanie dostaw jabłek przemysłowych do skupów

Z powyższych względów Bronisław Węglewski, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, wystosował apel do sadowników.

Producenci jabłek wstrzymajcie dostawy surowca przetwórczego do skupów, ponieważ oferują one ceny tak niskie, że nie pokrywają nawet zwrotu kosztów produkcji. Dopiero przerwanie dostaw mogłoby nakłonić je do podniesienia cen.

Sadownicy podejrzewają, że ponownie są ofiarą zmowy cenowej przetwórców, którzy chcą na nich przerzucić wzrost kosztów działalności i zachować swoje wysokie zyski.

Czytaj więcej:
Cena jabłek z przerywki 9.09.2022

Źródło: fresh-market.pl, izbarolnicza.lodz.pl


Czytaj również:
Cena jabłek przemysłowych 2022

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *