Środki produkcji rolniczej – pomoc w wyborze

Środki produkcji rolniczej – pomoc w wyborze

Wybierając stosowane w gospodarstwie maszyny i produkty, często sugerujemy się opinią innych. Komu ufamy najbardziej?

Środki produkcji rolniczej to nie tylko różne maszyny i urządzenia, materiał siewny czy nawozy. Przy podejmowaniu decyzji możemy wspomóc się opinią znajomych lub profesjonalnych doradców. Z czyim zdaniem się liczymy?

Wielu z nas pozostaje wiernymi sprawdzonemu producentowi. Często także wybieramy najkorzystniejszą opcję po zapoznaniu się z ofertą kilku różnych dystrybutorów. Nierzadko główną rolę gra niska cena lub aktualna promocja. Niektórzy jednak radzą się w kwestii zakupu swoich znajomych i rodziny oraz profesjonalnych doradców. Kogo najczęściej prosimy o opinię?

Wybór maszyn do gospodarstwa

Wpływ opinii innych na wybór maszyn, części zamiennych i paliw.

Ciągnik z reklamy czy ciągnik sąsiada?

Badanie AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob) wykazało, że najczęściej radzimy się innych, podejmując decyzję o wyborze nowej maszyny lub urządzenia. To naturalne, ponieważ powinny one służyć w gospodarstwie przez całe lata, a ich zakup wiąże się z wydatkiem stosunkowo dużej ilości pieniędzy. Inne środki produkcji rolniczej, które po zużyciu można łatwo zastąpić nowymi, nie wymagają aż takiej ostrożności przy zakupie.

Co ciekawe, w kwestii wyboru niezawodnych maszyn bardziej polegamy na zdaniu znajomych lub rodziny niż opinii specjalistów. Niemal co czwarty z nas (23%) wybiera urządzenia, sugerując się poleceniami bliskich. Dla porównania, zdanie eksperta ma znaczny wpływ na decyzje zaledwie 16% osób. Chętniej sięgniemy więc po traktor, który dobrze się sprawdza w gospodarstwie sąsiada, niż ten, o którym przeczytaliśmy w fachowej prasie.

Najczęściej radzimy się innych wybierając maszyny, najrzadziej – decydując o olejach i paliwach

Środki produkcji rolniczej – z którymi eksperymentujemy?

Najrzadziej radzimy się innych w kwestii wyboru olejów i paliw. To produkty, które szybko się zużywają, a skoro trzeba je często dokupywać, możemy pozwolić sobie na samodzielne eksperymenty. Polecenia specjalistów w tym przypadku są istotne zaledwie dla co dziesiątego z nas (11%). W gronie najbliższych temat paliw porusza niewiele więcej osób (14%).

Rzadko korzystamy z doświadczenia innych myśląc także o wyposażeniu budynków inwentarskich. Choć warunki panujące wewnątrz nich silnie wpływają na efektywność chowu zwierząt, zaledwie 14% z nas radzi się ekspertów przed zakupem zaopatrzenia. Nie inaczej wygląda sytuacja z opiniami najbliższych – nimi kieruje się w tym temacie również 14% osób.

Inne środki produkcji rolniczej

Wpływ opinii innych na wybór pasz, wyposażenia budynków i materiałów budowlanych.

Kiedy oddajemy głos ekspertom?

W większości przypadków polegamy tak samo mocno na sugestiach ekspertów, jak na poleceniach od bliskich. Czasem jednak wypowiedź specjalisty jest dla nas ważniejsza niż rozmowa ze znajomym. Dzieje się tak na przykład, gdy decydujemy o wyborze środków ochrony roślin i części zamiennych do stosowanych w gospodarstwie maszyn.

A ty na kim się wzorujesz, myśląc o zakupach?

Wybór nawozów i nasion

Wpływ opinii innych na wybór nasion, nawozów i środków ochrony roślin.

*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.

 

Ceny rzepaku i zbóż w Polsce coraz niższe. Sprawdź, o ile potaniały!

Ceny zbóż i rzepaku na krajowym rynku wciąż spadają. Najbardziej potaniał rzepak – zarówno w porównaniu do cen sprzed roku, jak i sprzed tygodnia.

10 lutego 2018

Konkurs dla rolniczek na najbardziej innowacyjne działania

Konkurs dla innowacyjnych rolniczek! Copa-Cogeca organizuje plebiscyt na najbardziej innowacyjne działalności kobiet w rolnictwie i leśnict

8 lutego 2018

Rekompensaty dla rolników na bioasekurację

8 mln zł w 2018 r. trafi do gospodarstw z obszarów ASF, w których zaprzestano hodowli świń. Wypłaty od 15 maja 2018 r.!

12 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij