Świąteczne wydatki rolników – ile przeznaczą na Boże Narodzenie?

Choć w kulturze chrześcijańskiej do świąt należy przygotowywać się przede wszystkim duchowo, w rzeczywistości okres przedświąteczny to przede wszystkim zakupy. Świąteczne wydatki rolników nie różnią się pod tym względem od wydatków statystycznego Polaka.

świąteczne wydatki rolników

Bożonarodzeniowa tradycja mówi, że w święta na stole powinno znaleźć się 12 potraw. To jednak wiąże się ze sporymi kosztami.

W tym roku wydamy na święta więcej niż w ubiegłym roku. Powodem jest wzrost cen podstawowych produktów żywnościowych. W ostatnich miesiącach drastycznie wzrosły przede wszystkim ceny jajek, masła oraz innego nabiału. Choć powoli zauważalny jest stopniowy spadek cen w porównaniu do poprzednich miesięcy, średnio za świąteczne zakupy zapłacimy około 4 procent więcej niż przed rokiem.

W święta warto zapomnieć o kłopotach

Według badań „Christmas Survey” przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte, przeciętne gospodarstwo domowe wyda na święta 882 złote. W tej kwocie zawarte są zarówno zakupy spożywcze, jak i ceny prezentów czy świątecznych ozdób. Choć ten rok nie był sprzyjający, rolnicy również wydadzą na święta kwoty podobne lub wyższe niż na poprzednie Boże Narodzenie.

– Ten rok był wyjątkowo trudny przez nieustannie opóźniające się prace na polu, słabe ceny w skupach i naprawdę niesprzyjającą pogodę. Pomimo to na zakupy świąteczne wydałem już około 1000 zł, a to jeszcze nie koniec – mówi Paweł Bieluń, rolnik z Bartoszyc. – Nie za bardzo pilnuję wydatków przed świętami. Święta powinny być obfite i radosne, żeby choć na kilka dni zapomnieć o różnych problemach. Tak też będzie i w tym roku. Największą kwotę wydałem, jak zwykle, na prezenty dla dzieci.

Święta u rolników

Paweł Trojanowski

Dr Paweł Trojanowski komentuje przedświąteczną sytuację rolników: „Sumy, jakie rolnicy chcą wydać na prezenty są zbliżone do kosztów, które ich gospodarstwa domowe poniosą przygotowując święta”.

Nieco inaczej wygląda przedświąteczna sytuacja w gospodarstwach domowych rolników. 33,8% gospodarstw domowych rolników na przygotowanie świąt wyda do 500 zł. Od 500 do 1000 zł wyda 4,1% z nich, a ponad 1000 zł już tylko 10,8%  tak wynika z badania przeprowadzonego dla portalu agrofakt.pl przez Martin & Jacob, na panelu agrinet24 w dniach 15-17 grudnia, na losowej próbie 975 rolników powyżej 18 roku życia, metodą CAWI.

– Jednocześnie bardzo duże grupy deklarują powstrzymanie się od jakichkolwiek wydatków: ponad 30% rolników nie przeznaczy pieniędzy na prezenty, a w blisko 30% gospodarstw domowych badanych rolników nie przewiduje się specjalnych wydatków na przygotowanie świąt. Sumy, jakie rolnicy chcą wydać na prezenty są zbliżone do kosztów, które ich gospodarstwa domowe poniosą przygotowując święta. – podsumowuje dr Paweł Trojanowski, pełnomocnik zarządu ds. badań Martin & Jacob

wydatki na prezenty

Wydatki planowane przez rolników na prezenty świąteczne w porównaniu z przewidywanymi, w ich gospodarstwach domowych, wydatkami związanymi z przygotowaniem świąt wg badania Martin&Jacob.

Świąteczne wydatki rolników bez większych szaleństw

Choć mieszkańcy miast przed świętami masowo wyruszają na zakupy, wybierając prezenty nie tylko dla rodziny, ale również dla przyjaciół czy znajomych, na wsi do Bożego Narodzenia nadal podchodzi się nieco spokojniej. Rolnicy nie szaleją z zakupami, a prezenty robią przede wszystkim dzieciom. Jako prezenty najczęściej wybierane są zabawki artystyczne i kreatywne, rzadziej bardziej tradycyjne, takie jak klocki czy lalki. Świąteczne wydatki rolników na prezenty dla dorosłych członków rodziny są zwykle symboliczne.

– Najważniejsze, by dzieciaki znalazły pod choinką to, o czym pisały w liście do świętego Mikołaja. Dla mnie o wiele ważniejsze jest spędzenie czasu z rodziną, możliwość odpoczynku, wyciszenia się – uważa Mariola Gwozdowicz ze wsi Podleśna (woj. warmińsko-mazurskie). – Nasz budżet na tegoroczne święta to 800 zł. Choć jeszcze nie zrobiłam wszystkich zakupów, myślę że zamknę się w tej kwocie.

Większość zakupów na długo przed świętami

świąteczne wydatki rolników

Część rolników decyduje się na świąteczne zakupy w miejskich galeriach handlowych. Z całą pewnością wymagają one zasobnego portfela.

Według badania Deloitte, z roku na rok rośnie również liczba konsumentów, którzy gwiazdkowe prezenty kupują jeszcze w listopadzie lub wcześniej. Dzięki temu do świąt można przygotować się na spokojnie, bez biegania po sklepach.

– Nie wiem dokładnie, ile wydam na święta, gdyż większość prezentów kupowałam przez ostatnie miesiące – mówi pani Agnieszka, rolniczka spod Szczecina. – Nie lubię zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, dlatego wolę na spokojnie kupować w ciągu roku, szczególnie wtedy, gdy trafiają się ciekawe promocje. Tuż przed świętami ceny w sklepach są mocno wywindowane, dlatego nie opłaca mi się to ze względów zarówno finansowych, jak i nerwowych. Wolę uniknąć tej przedświątecznej bieganiny.

Częściej zakupy w tradycyjnych sklepach

Duże wyprzedzenie, jeśli chodzi o kupowanie prezentów, dotyczy przede wszystkim zakupów robionych online. W ten sposób kupujemy zarówno zabawki dla dzieci, jak również multimedia i inny sprzęt. Jednak pomimo stale rosnącej popularności online, mieszkańcy wsi są pod względem upodobań zakupowych bardziej tradycyjni i wolą zakupy w sklepach stacjonarnych.

– Nie zawsze jest to kwestia niechęci do nowinek technicznych  mówi Paweł Bieluń. – Często problem dotyczy kurierów dostarczających paczki, którzy albo nie zdążą w terminie, albo zwyczajnie nie chce im się jechać kilkanaście kilometrów na wieś z jedną paczką. Jak mam czekać na kuriera i bać się, że paczki z prezentami dotrą dopiero po świętach, wolę wybrać się na tradycyjne zakupy.

świąteczne wydatki rolników

Procentowy rozkład preferowanych miejsc zakupów prezentów świątecznych wg badania przeprowadzonego przez Martin&Jacob.

Świąteczne wydatki rolników na prezenty pokrywają się z preferencjami zakupowymi społeczeństwa. Z bożonarodzeniowych prezentów trudno bowiem zrezygnować. 38% z nich kupuje prezenty przez internet. Pozostali wybierają upominki w sklepach stacjonarnych głównie poza wsią (aż 60,5%, w tym 30,5% kupuje w galeriach handlowych). Poza tym rolnicy nie lubią odwiedzać zbyt wielu sklepów w okresie przedświątecznym. Dr Paweł Trojanowski (Martin & Jacob) tak komentuje wyniki analizy przeprowadzonej wśród rolników:

– Większość z badanych, którzy planują zakupy prezentów (77,7%) zamierza wybrać się do jednego sklepu. 14,4% planuje odwiedzić dwa sklepy, a więcej niż dwa – 5,7%. Należy przy tym dodać, że odwiedzający jeden sklep swoją wyprawę, w części tylko, traktują jako wyprawę zaledwie wirtualną. Tylko jedna trzecia planująca zakup w jednym miejscu dokona go w sklepie internetowym i nigdzie indziej. Dla pozostałych rolników jest to jedno z miejsc uzupełnianych wizytami w tradycyjnych sklepach.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *