Unia Europejska pozostaje największym światowym eksporterem produktów rolno-spożywczych. Które unijne produkty są naszymi hitami eksportowymi?
138 mld euro – na tyle oszacowano wartość eksportu unijnych produktów rolno-spożywczych. Stanowiły one aż 7 proc. całkowitej wartości unijnego eksportu towarów w ubiegłym roku.
Tym samym produkty rolno-spożywcze zajmują czwarte miejsce po eksporcie maszyn, innych wyrobów gotowych i chemikaliów.
Handel produktami rolnymi kwitnie
Zdaniem unijnego komisarza do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogana „wspólna polityka rolna, która w coraz większym stopniu jest zorientowana na rynek, przyczyniła się w decydującym stopniu do sukcesu UE w handlu produktami rolnymi”.
– Reputacja UE wynikająca z produkowania w zrównoważony sposób bezpiecznych, bogatych w składniki odżywcze i wysokiej jakości produktów to najlepszy wzór na światowym rynku. Komisja pragnie pomóc producentom w pełnym wykorzystaniu możliwości na całym świecie, przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczających zabezpieczeń dla naszych bardziej wrażliwych sektorów – podkreśla Phil Hogan.
Nasze hity eksportowe

Eksport produktów rolno-spożywczych kwitnie! UE pozostaje pierwszym światowym eksporterem i drugim importerem tych produktów!
Wśród unijnych hitów eksportowych dominują nadal wino i wermut. Napoje spirytusowe i likiery znajdują się na drugim miejscu. W dalszej kolejności: żywność dla niemowląt i różne przetwory spożywcze, czekolada, makaron oraz wyroby cukiernicze.
Gdzie najczęściej trafiają unijne produkty? Do Stanów Zjednoczonych, Chin, Szwajcarii, Rosji i Japonii. Do tych pięciu krajów trafia aż 40 proc. eksportu UE.
UE drugim importerem produktów rolno-spożywczych
Unia Europejska stała się drugim co do wielkości importerem produktów rolno-spożywczych ( o wartości 116 mld euro). Unijny bilans handlowy w tym sektorze jest dodatni (22 mld euro).
UE importuje przede wszystkim:
- produkty, które nie są produkowane w UE lub są produkowane w niewielkim stopniu, (owoce tropikalne, kawa i świeże lub suszone owoce)
- produkty przeznaczone do żywienia zwierząt (w tym makuchy i nasiona soi)
- produkty stosowane jako składniki do dalszego przetwarzania (takie jak olej palmowy).
Źródło: KE/KRIR
UE jest największym eksporterem wina