Unijne ustalenia WPR po 2020 r.
Minister Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów ds. rolnictwa, które odbyło się na początku tygodnia w Brukseli. Przeprowadzono w tym czasie unijne ustalenia dotyczące WPR po 2020 r. Omawiano również trudną sytuację jaka panuje na rynku wieprzowiny.
Spis treści
Wymogom środowiskowym potrzebne jest większe wsparcie
Szef resortu rolnictwa w pierwszej kolejności podkreślił, że istotne dla naszego kraju są szczególne instrumenty II filara WPR:
– Jako działania (…) najistotniejsze dla spełniania wymogów środowiskowych i klimatycznych, uważamy instrumenty II filara: działania środowiskowo-klimatyczne, modernizację gospodarstw i doradztwo. Ekoschematy powinny być jedynie uzupełnieniem działań środowiskowych II filara. Dlatego jesteśmy przeciwni ustalaniu limitu wydatków na eko-schematy w filarze I.
Po czym dodał, że Polska w dalszym ciągu opowiada się za koniecznością wyłączenia małych gospodarstw z systemu kontroli warunkowości, tak jak jest to obecnie.
Unijne ustalenia WPR – zwiększenie upraw białkowych w UE
Grupa 15 państw, w tym Polska przedłożyła pod obrady deklarację wskazującą na potrzebę zwiększenia rozwoju upraw białkowych w krajach UE. Wnioskowano, aby w ramach WPR dostosować wsparcie związane z produkcją roślin białkowych, a także rozszerzyć wykaz kwalifikujących się upraw.
Minister Ardanowski przypomniał, że Polska wielokrotnie wnioskowała o zwiększenie produkcji białka, w tym bez GMO w Europie. Dlatego też, popiera pomysł wsparcia produkcji roślin białkowych w przyszłej WPR.
ASF i sytuacja na rynku wieprzowiny – potrzebna pomoc
Unijne ustalenia dotyczyły nie tylko WPR, ale także dyskusji na temat walki z afrykańskim pomorem świń. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że powyższy problem był wielokrotnie zgłaszany na posiedzeniach Rady:
-Afrykański pomór świń od kilku lat powoduje problemy na rynku wieprzowiny, skutkując w wymiarze ekonomicznym stratami o znacznych rozmiarach w państwach członkowskich UE. Wielokrotnie podnosiłem ten temat na posiedzeniach Rady.
Po czym, dodał, że KE powinna wykazać się większą aktywnością w czasie rozmów z głównymi partnerami handlowymi Unii Europejskiej jak np. Chiny, Japonia i Korea Pd. Po to aby, w przypadku wystąpienia choroby akceptowały one europejskie rozwiązania dotyczące regionalizacji.
W związku z zwiększającą się liczbą ognisk ASF w Polsce minister rolnictwa zaapelował o pilne wsparcie rynku wieprzowiny:
,, Polska wielokrotnie zwracała uwagę na ciężką sytuację producentów, przetwórców i eksporterów wieprzowiny, dlatego wnioskuję o pilne wsparcie dla tego sektora.”
Cała relacja z posiedzenia Rady UE dostępna jest na stronie MRiRW.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!