Mroźne ostrzeżenie: warto pomyśleć o ubezpieczeniu?

Chwycił niespodziewany mróz, który wyrządzi poważne szkody w „przebudzonej” przyrodzie. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu!

Jeszcze kilkanaście dni temu w wielu miejscach Polski termometry wskazywały 10–12°C na plusie. Rekordowo wysokie temperatury powodowały, że rozwijały się rośliny uprawne, a na drzewach i krzewach pojawiły się pąki. Kilka dni temu wszystko się zmieniło. W wielu miejscach spadł śnieg i niemal wszędzie chwycił tęgi mróz. Wielu rolników z przerażeniem patrzy na swoje pola, już szacując straty. Jak bumerang wraca pytanie: czy warto pomyśleć o ubezpieczeniu?

Do tej pory pogoda była bardziej jesienna niż zimowa. Rekordowo wysokie jak na tę porę roku temperatury powietrza sprawiły, że na polach rośliny uprawne rosły w najlepsze.

– Jeżeli temperatura utrzymuje się powyżej 5°C, to wegetacja roślin uprawnych trwa – mówi dr hab. Roman KrawczykInstytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. – Wówczas na polach pojawia się także coraz więcej chwastów – dodaje.

Prognoza długoterminowa początkowo wskazywała nocne przymrozki mogące wyrządzić poważne szkody w „przebudzonej” przyrodzie. Od razu chwycił jednak ostry mróz. Co oznacza to dla roślin?

 – W momencie pojawienia się przymrozków i mrozu etap wegetacji roślin się kończy – kontynuuje dr hab. Krawczyk. – Ciepła zima i nagłe pojawienie się ujemnych temperatur, przymrozków, czy od razu silnego mrozu, nie oznacza niczego dobrego dla rolników – dodaje.

pomyśl o ubezpieczeniu

Ze względu na fakt, iż pogoda w Polsce od kilku lat jest coraz bardziej nieprzewidywalna, rolnicy częściej myślą o ubezpieczeniu od tzw. ujemnych skutków przezimowania upraw rolnych.

Nagłe ochłodzenie może nie tylko zatrzymać wegetację roślin, ale także spowodować ogromne spustoszenie na polach. 

Najgorzej jest, kiedy temperatura z dnia na dzień gwałtownie spadnie i pojawi się mróz – mówi Maciej Górka, rolnik z pow. jeleniogórskiego na Dolnym Śląsku. – Wzrost roślin nie tylko zostaje nagle zahamowany, ale ulegają one uszkodzeniu, co wpływa zarówno na wielkość, jak i jakość planu – podkreśla.

Ze względu na fakt, iż pogoda w Polsce od kilku lat jest coraz bardziej nieprzewidywalna, rolnicy częściej myślą o ubezpieczeniu od tzw. ujemnych skutków przezimowania upraw rolnych.

Najgorzej jest, kiedy temperatura z dnia na dzień gwałtownie spadnie i pojawią się przymrozki.

Maciej Górka

– Składka ubezpieczenia zależy od rodzaju i gatunku uprawy, położenia geograficznego pól uprawnych, lokalizacji (województwo, powiat, gmina), stawki taryfowej wyrażonej w procentach oraz sumy ubezpieczenia – informuje Andrzej Janc, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych w Concordii Ubezpieczenia.

W Polsce w 2015 r. ubezpieczyło się ponad 140 tys. rolników.

Wszyscy ubezpieczyciele łącznie otaczają ochroną ponad 3,2 mln ha. Dla porównania, jeszcze 8 lat temu powierzchnia chronionych upraw wynosiła niespełna 800 tys. ha – mówi Andrzej Janc.

Rolnicy, którzy chcą ubezpieczyć się od ryzyka związanego z pogodą, mają do dyspozycji wiele różnych pakietów ubezpieczeniowych, co daje im możliwość wyboru optymalnego dla siebie wariantu ochrony.

– Wyliczając szkodę, pod uwagę bierzemy nie tylko całą powierzchnią pola, lecz także jego części. Związane jest to z możliwością nierównomiernego rozkładu szkody. Dzięki uzyskanemu odszkodowaniu możliwe jest zastąpienie zniszczonej uprawy inną, z której zostanie osiągnięty plon – informuje dyrektor Concordii.

ubezpieczeniu

Rolnicy, którzy chcą ubezpieczyć się od ryzyka związanego z pogodą, mają do dyspozycji wiele różnych pakietów ubezpieczeniowych, co daje im możliwość wyboru optymalnego dla siebie wariantu ochrony.

Maksymalne sumy ubezpieczenia poszczególnych upraw na rok 2015 zostały jasno określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 listopada 2014 r. W przeliczeniu na 1 ha wynoszą:

 • 7000 zł dla zbóż,

 • 8800 zł dla kukurydzy,

 • 8400 zł dla rzepaku i rzepiku,

 • 42 500 zł dla chmielu,

 • 28 400 zł dla tytoniu,

 • 172 800 zł dla warzyw gruntowych,

 • 82 500 zł dla drzew i krzewów owocowych,

 • 43 600 zł dla truskawek,

 • 29 300 zł dla ziemniaków,

 • 12 300 zł dla buraków cukrowych,

 • 23 000 zł dla roślin strączkowych.

Myśląc o zaletach ubezpieczenia gospodarstwa rolnego, pamiętać trzeba o tej najważniejszej – gwarancji spokojnego snu. Niejednokrotnie bowiem zdarza się tak, że wysokość składki ubezpieczeniowej jest dużo niższa niż wartość szkody, jaka wyrządzona została w gospodarstwie przez anomalia pogodowe. Warto więc może pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu i zagwarantować sobie i swojej rodzinie bezcenny spokój.

Jak przezimowały uprawy? – stan roślin na poletkach BASF

O stan ozimin martwią się rolnicy na terenie całego kraju. My przyjrzeliśmy się oziminom na poletkach doświadczalnych BASF w Pągowie.

16 marca 2017

Wiosenne nawożenie rzepaku ozimego

Czy rzepak osłabiony zimą potrzebuje wsparcia w nawożeniu? Jeśli tak, to jakich nawozów i w jakich dawkach najlepiej użyć?

12 marca 2017

Walczyć, ale z kim… czyli jak pokonać chwasty w uprawach zbożowych

Uprawy powoli budzą się do życia, a wraz z nimi chwasty – choć te ostatnie zazwyczaj wcześniej. W jaki sposób skutecznie je zwalczyć?

14 marca 2017