Zima: zmiany temperatury mogą nas słono kosztować!

Zima: zmiany temperatury mogą nas słono kosztować!

Zima zaskoczyła nie tylko drogowców, ale i rolników. Gwałtowny spadek temperatury powietrza spędza im teraz sen z powiek.

Nie od dziś wiadomo, że zima w Polsce lubi zaskakiwać, a pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. W ostatnim miesiącu roku bywało ciepło, wietrznie i deszczowo. W drugiej połowie grudnia temperatury osiągały bardzo wysokie wartości jak na tę porę roku, a końcówka 2015 r. przyniosła z kolei znaczne ochłodzenie. Nagły i gwałtowny spadek temperatury powietrza spędza teraz sen z powiek niejednemu rolnikowi.

Od kilku dni rolnicy w całej Polsce z niepokojem spoglądają na słupki rtęci. Panujące obecnie intensywne mrozy mogą bowiem ujemnie odbić się na stanie roślin, a także spowodować ogromne spustoszenia na polach. Niespotykany wzrost temperatur w grudniu był korzystny dla wegetacji roślin ozimych, zwłaszcza zbóż, i nie zdążył zahartować budzącej się powoli do życia przyrody przed falą nadchodzącego zimna.

W 2012 r. w kujawsko-pomorskim wymarzły wszystkie oziminy. Nie muszę dodawać, jakie straty ponieśli rolnicy.

Ryszard Kierzek, rolnik z Janowca Wielkopolskiego

– Przymrozki są dopiero od kilku dni i na chwilę obecną ciężko cokolwiek powiedzieć – mówi Ryszard Kierzek, rolnik z Janowca Wielkopolskiego (woj. kujawsko-pomorskie). – W kujawsko-pomorskim na razie śniegu nie ma, natomiast od kilku dni temperatury powietrza w nocy gwałtownie spadły i miejscami wynoszą od -14 do -16°C. Ciężko na tą chwilę oszacować, czy i jakiej wielkości będą straty. Na szczęście nie ma wiatru, a za kilka dni zapowiadają ocieplenie – dodaje.

Ryszard Kierzek pamięta jednak skutki bezśnieżnej zimy sprzed kilku lat.

– W 2012 r. w kujawsko-pomorskim wymarzły wszystkie oziminy – mówi rolnik. – Nie muszę dodawać, jakie straty ponieśli rolnicy. Pogoda okazała się zabójcza dla upraw. Musiałem przesiać prawie 40 ha, a koszt przesiania 1 ha kosztował mnie prawie 500 zł, więc łatwo policzyć, ile straciłem.

Śnieg uchroni uprawy.

Opady śniegu przy gwałtownych spadkach temperatury mogą okazać się zbawieniem dla upraw ozimych.

W poszczególnych częściach kraju sytuacja prezentuje się jednak różnie. Na chwilę obecną w woj. dolnośląskim nie jest jeszcze najgorzej. Niskim temperaturom towarzyszyły bowiem opady śniegu, które mogą okazać się zbawieniem dla upraw ozimych. Zdecydowanie gorsza sytuacja występuje w rejonach bez jakiejkolwiek okrywy śnieżnej. Stopień uszkodzenia roślin będzie można jednak sprawdzić dopiero po ustąpieniu mrozów.

– Na moim polu nie jest źle, na szczęście spadł śnieg i dopiero pojawiły się przymrozki, ale tam gdzie śniegu nie ma, to może być tragedia – mówi Waldemar Barabasz, rolnik z Rękowa, wsi leżącej na Dolnym Śląsku. – Jak na razie jestem spokojny i dobrej myśli, bo pod koniec tygodnia temperatury mają wzrosnąć – dodaje.

Na szczęście zmiany w pogodzie następują dość szybko. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków już pod koniec tego tygodnia nastąpi nieznaczne ocieplenie, a temperatura powietrza ma wzrosnąć nawet do kilku stopni powyżej 0°C. Czy styczniowe przymrozki spowodują straty na polskich polach? Tego zapewne dowiemy się już wkrótce!

Wapnowanie gleby wiosną to dobry pomysł!

Niskie pH wiosną? Sprawdź, czym i jak wapnować, gdy nie udało się wysiać wapna na jesieni!

8 marca 2018

Przesiewy upraw ozimych – sprawdź, kiedy opłaca się je ratować!

Koniec lutego przyniósł siarczyste mrozy rodem z Syberii. Rolniku sprawdź stan swoich ozimin!

8 marca 2018

Oziminy na start! Sprawdź, jaki nawóz będzie najlepszy!

Zboża zasilone siarką to większa zawartość białka i wyższy plon. Nie pomijaj tego składnika przy nawożeniu!

10 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij