Wiosenna ochrona jęczmienia ozimego

Download PDF

W okresie wiosennym powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednie nawożenie jęczmienia. Warto zwrócić uwagę również na zabiegi umożliwiające wzrost naszych zasiewów bez przeszkód. Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona jęczmienia ozimego?

Takimi właśnie działaniami jest zwalczanie chwastów. Oprócz nich jęczmień narażony jest na ataki chorób oraz szkodników. Co zrobić, aby zminimalizować straty w plonie wywołane przez te czynniki? Wielu rolników zadaje sobie to pytanie. Jednym z nich jest Wiesław Stenka z woj. łódzkiego.

Jak w przypadku pozostałych zbóż, jęczmień jest narażony na patogeny z 3 głównych kategorii: zagrożenia chwastami, zagrożenia chorobowe oraz zagrożenia insektami.

Zagrożenia chwastami

Tylko prawidłowe używanie herbicydów zagwarantuje nam efekty.

Choć chwasty są przeważnie dziko rosnącymi roślinami, które od wieków porastały gleby, potrafią w znaczący sposób utrudnić uprawianie zbóż, w tym jęczmienia. W zależności od tego jakiego rodzaju są to chwasty mogą wyrządzić szkody, konkurując z zasiewami o pokarm obniżając plon, zanieczyszczając ziarno lub czepiając się łodyg powodując wyleganie. Pomimo tego, iż jęczmień, ze względu na mocne krzewienie, jest najmniej podatny na zachwaszczenie z wszystkich zbóż, powinien być także dokładnie lustrowany.

Jęczmień mogą atakować 2 grupy chwastów:

Chwasty jednoliścienne

Owies głuchy

To roślina, której próg szkodliwości ekonomicznej zaczyna się już przy 5 sztukach/m² pola. To już może świadczyć o tym, jak zachłanna jest na składniki pokarmowe – kilka sztuk może zagrozić zasiewom. Owies potrzebuje więcej wody i składników pokarmowych od jęczmienia. Potrafi dorastać do 120 cm wysokości, co również wpływa na zacienianie zboża.

– Miałem u siebie owies głuchy w zeszłym roku i faktycznie, jak pojawiła się jedna sztuka, zaraz po niej zaczęły wyskakiwać kolejne. Szybka akcja z herbicydami i udało się zastopować ich rozwój. Jesienią poszedł ten sam herbicyd, a w tym sezonie już zauważyłem pierwsze sztuki i pójdzie Expert Met. Zwalcza również miotłę i parę innych chwastów – relacjonuje Piotr Zdebski, rolnik z Wielkopolski.

Miotła zbożowa

Miotła zbożowa jest kłopotliwym chwastem zbóż ozimych.

fot. AgroFoto.pl, użytkownik: pawelp24589

Miotła zbożowa

Tak jak i owies głuchy, jest pospolicie występującym chwastem, którego szybki wzrost powoduje konkurowanie o siedlisko z jęczmieniem. Progiem szkodliwości jest już 10 szt/m². Po lustracji pola powinniśmy jak najszybciej zadziałać z ochroną, gdyż miotła mając dogodne warunki do wzrostu, może obniżyć nam plon nawet do 30%.

– Jest niewiele związków, które działają dobrze i są dopuszczone na miotłę w jęczmieniu, więc musiałem zasięgnąć informacji. W tym roku pójdzie Axial z jeszcze jednym środkiem na chwasty dwuliścienne – opowiada pan Konrad, rolnik z Opolszczyzny.

Wyczyniec polny

Jest to roślina, która zdobywa coraz większe połacie naszego kraju, choć występuje częściej w północnej i zachodniej Polsce, coraz częściej widać go w innych rejonach kraju. Jego rozwojowi sprzyja monokultura zbożowa, dzięki której ziarna, mogące przetrwać nawet kilka lat w ziemi, mają dogodne warunki do rozwoju. Jego szkodliwe działanie polega na konkurowaniu ze zbożem o siedlisko. Przenosi choroby, mogące atakować zboże i powoduje jego wyleganie. Stąd jego szkodliwość jest większa niż miotły zbożowej. Niektóre dane mówią o szkodliwości na poziomie 20 roślin/m² choć są i dane stwierdzające szkodliwość już po pojawieniu się 12 szt/m².

Uzupełnianie opryskiwacza herbicydem

Uzupełnianie opryskiwacza herbicydem.

– Nie mogłem sobie poradzić w zeszłym roku z wyczyńcem. Może dlatego, że jesienią nie pryskałem chwastów. Zastosowałem środek, którego używam już kilka sezonów i teraz postanowiłem zmienić go na Lentipur i pierwszy oprysk poszedł po 12 kwietnia. Bo pierwsze chwasty na polu mi się zaczęły pokazywać jak trochę popadało i zaświeciło słoneczko – relacjonuje rolnik z Opolszczyzny.

Oprócz wymienionych chwastów jednoliściennych, jęczmień mogą atakować również stokłosy, perz właściwywiechliny.

Chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne, które pojawiają się na zasiewach jęczmienia to m.in. chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna, mak polny, maruna bezwonna, rdest powojowy, rumian polny, samosiewy rzepaku.

Szkodliwość roślin dwuliściennych polega głównie na konkurowaniu ze zbożem o pokarm. Wysysają z ziemi wodę oraz związki pokarmowe. Od początku swojej wegetacji utrudniają jęczmieniowi życie. Są bardzo trudne do wytępienia, gdyż niektóre z nich potrafią wydać nawet kilka tys. nasion, potrafiących przetrwać latami w ziemi.

Rolnicy, którzy stosowali herbicydy na chwasty dwuliścienne polecają Protugan, Mustang i Lentipur. Te środki akurat stosowali i się sprawdzały. Lecz nie chcąc dać chwastom czasu na przystosowanie się do nich, zmienili je w tym sezonie.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum

Powiązany temat:

Jęczmień ozimy i jary
Roska83
26 minut temu, Krzysiukov napisał: Panowie jaki jęczmień ozimy polecacie na gleby IVa i IVb w monokulturze ? Jakubus da sobie radę czy inny ? U mnie na 5kl...
zobacz więcej »
Krzysiukov
Panowie jaki jęczmień ozimy polecacie na gleby IVa i IVb w monokulturze ? Jakubus da sobie radę czy inny ?
zobacz więcej »
usieq96
Ja liczę to tak: dopłaty pokrywają mi koszty paliwa, części do maszyn i amortyzację. Swojej pracy nie liczę jest nią zysk wiadomo. Więc cena produkcji jęczmienia uwzględniając wa...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
MarcinDrabik Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Drabik
Gość
Drabik

Z tego co wiem to w Axialu 50 nie trzeba mieszać z adiuwantem bo ma go wbudowanego. Wygodna sprawa i fajnie byłoby gdyby więcej było na rynku takich środków ochrony roślin.

Marcin
Gość
Marcin

Rzeczywiście axial 50 jest dobry. u mnie bez problemu załatwił miotłę i wyczyńca w jęczmieniu. Teraz będę ruszać w nim z Segurisem Opti na T2. Z tego co czytałem to świetnie to połączenie radzi sobie z septoriozą, rdzą i plamistością