Żniwa rzepaku: nie ma powodów do radości

Download PDF

W niektórych regionach kraju już trwają żniwa rzepaku, w innych rolnicy przygotowują się do wyjazdu kombajnami w pole. Tegoroczne prognozy nie są zbyt optymistyczne. Według prognoz zbiory mogą być nawet o kilkanaście procent niższe niż w ubiegłym sezonie!

Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej tegoroczne zbiory rzepaku ukształtują się na poziomie 2,4–2,5 mln t. W porównaniu do poprzedniego sezonu oznacza to spadek o ok. 8–13%!

– O tym, że rzepak w tym roku nie da oszałamiających plonów, wiadomo było już po zimie – mówi Dariusz Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Straty w uprawach spowodowane złym przezimowaniem były spore. Na Pomorzu na większości plantacji wymarzło średnio 30% rzepaku. Były też pola, które trzeba było w całości zaorać.

O tym, że rzepak w tym roku nie da oszałamiających plonów, wiadomo było już po zimie.

Dariusz Dąbrowski z PODR

Z powodu zimowych wymarznięć areał uprawy rzepaku w tym roku jest sporo niższy i wynosi obecnie 840–860 tys. ha. Oprócz kiepskiego przezimowania plantacjom rzepaku dokuczały susze, szkodniki (uciążliwa była śmietka kapuściana), a także spore zachwaszczenie i nierównomierne dojrzewanie roślin.

– Na moim polu rzepak przetrwał zimę – mówi Adam Sulejewski, rolnik spod Grunwaldu. – Jednak mimo tego już wiosną było widać, że jest słabsza obsada, a plony będą nie tylko mniejsze, ale też gorszej jakości. Natomiast okoliczni rolnicy po zimie musieli zaorać całe swoje uprawy rzepaku, więc w tym sezonie nie zarobią na nim nic.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
hiena Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hiena
Gość
hiena

Jest taka grupa zawodowa, ktorej nie da sie dogodzic. Zawsze beda neizadowoleni, mimo, iz nie placa podatkow, zusu i zyja jak paczki w masle. Co to za grupa ?