100 dni – minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podsumowuje pracę resortu

Minęło 100 dni pracy Henryka Kowalczyka w resorcie rolnictwa. Co udało się w tym czasie zrobić? Jak minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podsumowuje swoje dotychczasowe dokonania? Sprawdźmy!

Na konferencji prasowej MRiRW, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że bezpośrednie, jak i otwarte spotkania z rolnikami są dla niego bardzo cenne. W ciągu 100 dni pracy ministra rolnictwa odbyło się pięć spotkań z rolnikami.  Dla mnie najważniejsze jest nawiązanie kontaktu z rolnikami – dodał wicepremier.

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa o swoich dokonaniach

Podczas konferencji prasowej Henryk Kowalczyk przedstawił działania, które podjął podczas swojej 100-dniowej pracy w resorcie. Wśród nich wymienił m.in. podniesienie dopłat dla rolników, wsparcie w walce z ASF, a także ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich.

100 dni pracy w resorcie rolnictwa

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podsumował pierwsze 1️00 dni urzędowania w resorcie rolnictwa

fot. MRiRW

Odnosząc się do nowych rozwiązań związanych z ubezpieczeniami rolnymi, a dokładniej ubezpieczeniami zwierząt gospodarskich oraz upraw zaznaczył, że system ubezpieczeń obejmie także suszę. Zależy nam na kompleksowym systemie ubezpieczeń, które będą obejmowały także suszę – zaznaczył Kowalczyk.

Przypomniał, że od 2022 roku rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 30 ha otrzymają dopłaty bezpośrednie przekraczające średnią unijną. Ponadto zapowiedział, że w przyszłym sezonie obejmą również właścicieli gospodarstw liczących 50 ha.

Wicepremier wspomniał również o dopłatach do ubezpieczeń, na które przeznaczono 1,5 mld zł, a także niecałe 3 mld zł w rezerwie. System opierać się będzie na zasadach towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych z 65% dopłatą do składki z budżetu państwa – powiedział.

Przeczytaj również: Rynki rolne w Polsce – jaka sytuacja na przednówku?

Dopłaty do nawozów – co dalej?

Szkoda, że szef resortu rolnictwa nie mógł się pochwalić na konferencji również wprowadzeniem dopłat do nawozów dla rolników. Jak wiemy, Sejm nie zgodził się na poprawki Senatu, które zakładały takie dopłaty. Obecnie dofinansowanie do nawozów jest uzależnione od zgody KE – przekonuje premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Henryk Kowalczyk. Podczas konferencji minister rolnictwa przypomniał, że obecnie rząd czeka na zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie dopłat do nawozów.

Jeżeli tylko KE wyrazi zgodę, to natychmiast zostaną wprowadzone dopłaty do nawozów – obiecuje minister rolnictwa.

100 dni pracy w resorcie rolnictwa. Co z protestującymi rolnikami?

9 lutego 2022 roku odbyły się również kolejne protesty rolników. Henryk Kowalczyk odniósł się zatem do postulatów protestujących. Jednym z nich był system ubezpieczeń dla rolnictwa. Wicepremier poinformował, że 2/3 składki na ubezpieczenia ma pokrywać budżet państwa.

Przechodząc do oddłużenia polskiej wsi, wicepremier zaznaczył, że rząd przyjął nowelizację regulacji przepisów, a w Senacie RP wniesiono propozycję nowelizacji ustawy.

Więcej o środowych protestach przeczytasz tutaj: Protesty rolników w Polsce. AgroUnia wjeżdża do miast!

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *