Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk – jakie są jego priorytety w rolnictwie?

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Andrzej Duda powołał na ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Nowy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej przedstawił, już jakie problemy w rolnictwie chce rozwiązać w pierwszej kolejności.

Henryk Kowalczyk objął stanowisko szefa resortu rolnictwa, a także wicepremiera. Przypomnijmy, że Henryk Kowalczyk to jeden z czternastu posłów, który głosował przeciwko tzw. ,,Piątce dla zwierząt.” Po okresie 15 lat powraca do resortu rolnictwa obejmując funkcję ministra rolnictwa po Grzegorzu Pudzie.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk – pierwszy problem to ASF

Jak podaje TVP Info, najbliższe plany nowego ministra rolnictwa mają skupiać się wokół problemów w rolnictwie, które wymagają pilnego rozwiązania. O tym czym w pierwszej kolejności zajmie się nowy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówiono podczas konferencji podsumowującej kadencję Grzegorza Pudy.

Według nowego szefa resortu rolnictwa do najważniejszych problemów w rolnictwie, które wymagają pilnego rozwiązania należy m.in. wirus ASF. Choroba ta rozprzestrzenia się zarówno w małych jak i w dużych gospodarstwach. Aktualna liczba ognisk ASF w stadach świń wynosi już więcej niż 115.

Na pewno wszyscy doskonale wiedzą, że bardzo istotnym problemem jest afrykański pomór świń, który wspólnie (…) musimy razem rozwiązywać. Mam nadzieję, że postęp będziezaznaczył Henryk Kowalczyk.

Mówiąc o walce z ASF szef resortu rolnictwa dodał: – Pewnie skuteczna w 100% to ona nigdy nie będzie, ale jeśli byśmy wszyscy wspólnie ograniczali rozwój tej choroby to będzie to z korzyścią dla rolników.

Dowiedz się więcej: Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa – PiS przyznaje się do błędu?

Wysokie ceny nawozów. Jak ten problem zamierza rozwiązać nowy minister rolnictwa?

Kolejny problem który wymaga pilnej interwencji to rosnące ceny nawozów, zwłaszcza azotowych.

Jest to uważam problem ogólnoeuropejski, bo to jest pochodna wzrostu cen gazu. Ten problem będziemy chcieli rozwiązywać w skali europejskiej – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Jednocześnie minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewniał, że zdaje sobie sprawę z powagi tego problemu który powoduje, że koszty produkcji rolnej idą niebotycznie w górę.

Doskonale zdaje sobie sprawę jaka to jest ogromna bolączka dla funkcjonujących rolników, jak podnosi koszty produkcji – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Nowy szef resortu rolnictwa na koniec poinformował, że postara się ,,wpisać się” w dobrą sztafetę dla polskiego rolnictwa. Ufam, że rolnicy będą to odczuwali, chociaż wyzwania przed nami są ogromnedodał na koniec Henryk Kowalczyk.

Przeczytaj również: Grzegorz Puda odchodzi – jak zapamiętają go rolnicy?

Źródło: MRiRW; TVP Info; Agrofakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *