Cena masła będzie nadal rosnąć?

Cena masła będzie nadal rosnąć?

Sprawdź, dlaczego cena masła jest taka wysoka.

Cena masła idzie w górę zarówno na polskim, jak i unijnym rynku. Czym to jest spowodowane? Czy możemy się spodziewać powtórki z wysokich cen masła również w tym roku?

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w pierwszych tygodniach kwietnia średnia cena masła plasowała się na poziomie 488 EUR/100 kg. Oznacza to 10% podwyżkę w porównaniu z notowaniami z początku lutego. Podobnie na krajowym podwórku. Cena masła w pierwszym tygodniu tego miesiąca wyniosła 1873 zł netto/100 kg (czyli o 13% więcej niż na początku lutego).

cena masła

Cena masła: Jak prognozuje Paweł Wyrzykowski obecna sytuacja na rynku masła jest podobna jak przed rokiem – ponowny wzrost cen nie jest wykluczony.

Do wzrostu cen przyczyniły się obawy dotyczące poziomu produkcji mleka w Nowej Zelandii, która jest największym eksporterem masła.W styczniu produkcja mleka w Nowej Zelandii była o prawie 5% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem. Spowodowane to było gorszą jakością pastwisk, które dotknęła susza. Z drugiej strony, Chiny, które w ubiegłym roku stały się największym importerem masła i tłuszczów mlecznych na świecie, w styczniu tego roku zakupiły blisko o połowę więcej masła niż w styczniu 2017 roku. Dodatkowo, jak wskazują analitycy USDA, popyt na masło w Unii nadal pozostaje wysoki – twierdzi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych Banku BGŻ Paribas.

Dlaczego cena masła jest taka wysoka?

cena masła

fot. CANVA

Sytuacja na rynku masła w Polsce i za granicą.

Czy możliwa jest powtórka z wysokich cen masła również w tym roku? – Próbując odpowiedzieć na to pytanie należy przypomnieć powody, dla których ceny tego produktu tak znacząco wzrosły. Z jednej strony był to utrzymujący się popyt na masło na rynkach światowych, z drugiej jego mniejsza produkcja u największych eksporterów, która była związana zarówno w mniejszą podażą mleka, jak i cenami pozostałych produktów (przede wszystkim OMP, serów, śmietany) – informuje Paweł Wyrzykowski.

Jak podkreśla ekspert, z surowca, razem z masłem produkowane jest OMP, którego ceny w ubiegłym roku były relatywnie niskie. Producentom bardziej opłacało się kierować mleko np. do przetwórstwa serów.

– W tym roku relacje cen są podobne. Co prawda, w marcu 2018 r. średnie ceny zbytu serów w Unii były o kilka procent niższe od notowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale cena OMP była aż o 27 % niższa od średniej z lutego 2017 r. Dodatkowo, w Nowej Zelandii, w obecnym sezonie produkcja mleka będzie prawdopodobnie niższa niż w ubiegłym.  Inaczej niż przed rokiem kształtuje się sytuacja w Unii. Tutaj w pierwszym półroczu spodziewamy się większych dostaw mleka do mleczarni – uważa Paweł Wyrzykowski.

Zdaniem Pawła Wyrzykowskiego, jeżeli popyt na masło będzie się utrzymywał, a problem zapasów OMP w Unii nie zostanie rozwiązany, możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach ceny masła pozostaną wysokie. A nawet mogą nadal wzrastać. 

Środki produkcji rolnej – jak kształtują się ceny?

Jakie można się spodziewać cen środków produkcji dla rolnictwa w najbliższym czasie? Jakie będą w kolejnych miesiącach 2018 r.?

23 kwietnia 2018

Opłaca się nawozić!

Dosłownie - aktualnie niskie ceny nawozów to większa opłacalność produkcji. Jak mogą kształtować się ceny nawozów do końca 2018 roku?

26 kwietnia 2018

Jakie są ceny owoców?

Jakich cen owoców można spodziewać się na rynku w najbliższym czasie? Czy wzrost cen owoców utrzyma się w kolejnych miesiącach 2018 r.?

17 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij