PATRON SERWISU: Blattin

Ceny płynnego mleka – jak płynnego złota?

W ostatnim czasie ceny płynnego mleka poszły w górę. Przedstawiamy dokładne kwoty i sprawdzamy prognozę na przyszłość. 

Ceny płynnego mleka na rynku spot przekroczyły 60 centów. W rezultacie rolnicy mogą spodziewać się dalszych podwyżek cen w przyszłości.

Reklama

Sezonowe spadki i niska zawartość składników

Podaż mleka tradycyjnie spada sezonowo, a obecnie jest ona niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z danych Centralnego Rynku Mlecznego wynika, że mleczarnie przyjęły średnio o 0,9% mniej mleka niż tydzień wcześniej. Pomimo tego, zaległości w stosunku do poprzedniego roku zmniejszyły się do średnio 0,5%.

Dodatkowo, jakość surowca również pozostawia wiele do życzenia. Stowarzyszenie Producentów Mleka w Bawarii zwraca uwagę na wyjątkowo niską zawartość tłuszczu w mleku.

Analiza cen płynnego mleka

Głównym powodem wzrostu cen jest ograniczona podaż mleka. Mleczarnie często decydują się na sprzedaż surowego mleka. To okazuje się bardziej opłacalne niż produkcja przetworów mlecznych. W ostatnim tygodniu sierpnia ceny płynnego mleka na rynku spot odnotowały znaczący wzrost, przekraczając 60 centów za kilogram. Mleczarnie wyceniały mleko średnio po 60,5 centa za kilogram. To zaś stanowiło wzrost o 7 centów w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Już na początku 2024 r., ceny płynnego mleka poszły mocno w górę. Mianowicie, 9 stycznia 2024 r. kwota za ten surowiec wynosiła 44,66 euro/dt. Jednakże, jeszcze tydzień wcześniej (2.01.2024) stawka utrzymywała się na poziomie 43,79 euro/dt. Jest to znacząca różnica, biorąc pod uwagę tak krótki okres czasu.

Jak wygląda sytuacja teraz? Jeszcze tydzień temu (02.09.2024), cena mleka wynosiła 46,43 euro/dt. Jest to dużo więcej niż na początku roku 2024. Natomiast już zaledwie trzy dni później (05.09.2024) kwota ta wzrosła do 46,91 euro/dt.

Prognozy na przyszłość

Wysokie ceny masła przyczyniły się do wzrostu wartości surowca mlecznego. W lipcu 2024 r., cena obliczona na podstawie wpływów z masła i odtłuszczonego mleka w proszku wynosiła 45,8 centa za kilogram. To zaś stanowiło wzrost o 0,5 centa w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Prognozy wskazują, że w nadchodzących tygodniach ceny płynnego mleka mogą jeszcze wzrosnąć, osiągając nawet 55 centów za kilogram w październiku br.

Dla konsumentów oznacza to prawdopodobne podwyżki cen w sklepach, a dla producentów — szansę na zwiększenie dochodów w krótkim czasie.

Źródło: www.agrarheute.com; www.kaack.de; www.agridata.ec.europa.eu

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *