Ceny żywności 2020 wzrosną? Grozi nam kryzys żywnościowy?
Ceny żywności 2020 – czy pójdą w górę? Pandemia koronawirusa zmusiła wiele państw do wprowadzenia ograniczeń w handlu żywnością. Po to, aby zapewnić dostęp artykułów spożywczych dla swoich obywateli. Czy grozi nam kryzys żywnościowy?
Mamy to szczęście, że Polska jest jednym z największych producentów żywności w UE. Nasz kraj odnotowuje znaczące nadwyżki w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi. W przypadku większości produktów rolnych krajowa produkcja przekracza krajowe zapotrzebowanie. Dzięki temu jesteśmy w lepszej sytuacji niż wiele innych krajów i mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.
Na świecie nie brakuje obaw, że ceny żywności 2020 pójdą znacznie w górę. Z powodu koronawirusa wiele państw wprowadziło ograniczenia eksportowe. Rosja, która jest największym na świecie eksporterem pszenicy, mąki i produktów z pszenicy wprowadziła kwoty eksportowe. Obejmują one pszenicę, kukurydzę, jęczmień, żyto. Co więcej, od 20 marca wcale nie sprowadza m.in. ryżu i gryki. Kwoty lub zakazy eksportu niektórych zbóż i produktów zbożowych wprowadziły także m.in. Kazachstan, Ukraina, Białoruś i Kirgistan. Także Rumunia wprowadziła zakaz eksportu zbóż poza UE.
Spis treści
Ceny żywności 2020. Grozi nam kryzys żywnościowy?
Polski Instytut Ekonomiczny porównuje ostatnie ograniczenia eksportu produktów żywnościowych do kryzysu żywnościowego w latach 2007-2008. Co się wtedy działo? Wówczas nastąpiła przerwa w globalnych łańcuchach dostaw żywności. Była ona spowodowana tym, że kilka kluczowych krajów ograniczyło eksport ryżu i pszenicy, co wpłynęło na podwyżki. Czy ceny żywności również teraz pójdą w górę?
W 2020 r., według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ceny żywności nie zareagowały jednak jeszcze drastycznymi wzrostami na wprowadzane ograniczenia. Indeks cen żywności FAO w marcu wynosił średnio 172,2 pkt., co oznacza spadek o 4,3 proc. w porównaniu z lutym. Z kolei indeks cen zbóż FAO wynosił w marcu średnio 164,6 pkt., czyli jedynie o 1,9 proc. więcej niż w lutym. Mimo wprowadzonych ograniczeń spadły ceny eksportowe niemal wszystkich głównych zbóż, z wyjątkiem ryżu, którego cena jest najwyższa od 2018 roku – podaje Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ceny żywności 2020 na świecie – co dalej?
Jak podaje Tygodnik Gospodarczy PIE na dotychczasowy brak wyraźniejszej reakcji cen na wprowadzane środki ochrony rynku wewnętrznego wpływa ograniczenie konsumpcji wywołane pandemią koronawirusa. To efekt m.in. zamknięcia lokali gastronomicznych czy też mniejszego zapotrzebowania sektora biopaliw w następstwie spadku cen ropy.
Wiele krajów podjęło środki przeciwdziałające podwyżkom cen żywności. Jak informuje FAO, kontrolę cen żywności czy też uwolnienie rezerw strategicznych w odpowiedzi na COVID-19 wprowadziły, 32 kraje, z czego 15 stanowią kraje afrykańskie
Źródło: PIE/ FAO
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!