Ptasia grypa: bez żelaznej dyscypliny ani rusz!

Download PDF

Choroba wirusowa drobiu nie odpuszcza.Z niepokojem śledzimy informacje o rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, bo to bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle drobiarskim, spowodowane padnięciami drobiu, kosztami likwidacji ognisk choroby i wypłatą odszkodowań.

W pow. lipnowskim (woj. kujawsko-pomorskie) są 64 fermy, co daje miejsce w ścisłej czołówce województwa pod względem hodowli drobiu. Służby weterynaryjne do końca roku musiały we wszystkich przeprowadzić kontrole pod względem zabezpieczenia epizootycznego. W pierwszej kolejności zajęły się stadami reprodukcyjnymi gęsi.

Okazało się, że większość hodowców podchodzi do problemu poważnie, ale zdarzają się też tacy, którzy za nic mają przepisy. Muszą się oni liczyć z karami administracyjnymi oraz odmową wypłaty odszkodowań w przypadku wystąpienia choroby.

Choroba wirusowa drobiu

Koszty zwalczania ptasiej grypy są zbyt duże, aby państwo mogło sobie pozwolić na pobłażliwość. Podczas kontroli wykonywana jest szczegółowa dokumentacja fotograficzna z podaniem daty i godziny wykonania zdjęć.

Te wszystkie obostrzenia są dla nas wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza dla hodowców gęsi reprodukcyjnych. Najgorszy jest zakaz poruszania się ptaków po wybiegu.

Michał Kora, hodowca gęsi z Gnojna

– Stosujemy się do wszystkich zaleceń – mówi Michał Kora z Gnojna (gm. Bobrowniki, pow. lipnowski). – Te wszystkie obostrzenia są dla nas wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza dla hodowców gęsi reprodukcyjnych. Najgorszy jest zakaz poruszania się ptaków po wybiegu. Spowoduje to spadek nieśności, bo ptaki nie mają dostępu do naturalnego światła. Nie wiem też, czy nie wpłynie to na procent zapłodnienia jaj. Gęsi cały czas przebywają w zamknięciu, a przy obecnej aurze sporo czasu spędzałyby na świeżym powietrzu. Na pewno dochód będzie niższy.

– Wprowadzone zakazy najbardziej dotykają hodowców gęsi reprodukcyjnych – dodaje Krzysztof Adamski z Borku (gm. Lipno, pow. lipnowski). – One są teraz przed rozpoczęciem sezonu nieśnego i nie mają dostępu do wolnego wybiegu. Tym samym nie spełniam wymogów odnośnie ich dobrostanu. Tu jedne przepisy zaprzeczają drugim. Gęsi na pewno nie zniosą tyle jajek, ile trzeba, co będzie miało wymiar finansowy. Wskazane byłyby rekompensaty dla hodowców ze strony państwa.

Ptasia grypa: wyjątkowo zjadliwy wirus

Z forum

Powiązany temat:

Ptasia grypa
gwozd
W okolicy posypało się trochę mandatów za ptaki. Przy okazji sprawdzali szczepienia psów co jest bardzo dobre. Jak niektórzy mają po 5 psów a zaszczepiony tylko jeden na łańcuchu ...
zobacz więcej »
maroon
Mój lekarz weterynaryj wie ze będzie sobie kopal grób, jeśli przekroczy granice mojej posesji, dlatego ze ja znam swoje prawa, Prędzej ty wykopiesz grób na swój inwentarz na polec...
zobacz więcej »
drejsyk
U mnie kury zawsze chodziły i chodzą i będą chodzić ale sąsiedzi przychylni władzy płacili po 100  i 1000 złotych kary i płacz nic nie pomagał.. .
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o