Drożyzna w Polsce 2021 – ceny nawozów wyższe o 300 proc.?

Ze wszystkich stron coraz więcej napływa informacji o rosnących cenach paliwa, energii, a także innych kosztów związanych z produkcją w rolnictwie. Panująca drożyzna w Polsce 2021 powoduje, że sytuacja w rolnictwie cały czas pogarsza się. Tak uważają politycy PSL, którzy zaapelowali do ministra rolnictwa o podjęcie pilnych działań. Rolnicy z woj. pomorskiego zorganizowali protest aby sprzeciwić się wysokim cenom za saletrę.

Coraz wyższe ceny paliwa i energii, wzrost kosztów produkcji, horrendalne ceny nawozów i likwidowane gospodarstwa. Taki obraz wsi według posłów partii PLS wyłania się obecnie pod rządami partii PiS. Sytuacja w rolnictwa jest trudna i pogarsza się z dnia na dzień. Dlatego PSL domaga się, aby minister Puda pomógł rolnikom w tej trudnej sytuacji.

Drożyzna w Polsce 2021 – wysokie ceny nawozów

Według PSL drożyzna w Polsce 2021 wpływa coraz bardziej negatywnie na sytuację w polskim rolnictwie. Jednym z najważniejszych problemów z jakim muszą zmierzyć się obecnie rolnicy to rosnące w ekspresowym tempie ceny nawozów 2021 mineralnych. Niektóre gospodarstwa nie mają środków na zakup tak drogich nawozów, co w konsekwencji może prowadzić do ich upadku.

Na ten fakt zwrócił uwagę poseł PSL, Stefan Krajewski mówiąc:

Ceny nawozów wzrosły nawet o 300 %. Nigdy nie były one tak wysokie. Dzisiaj rolnicy zastanawiają się za co mają kupić nawozy potrzebne do wysiewania jesiennego i wiosennego. Gospodarstwa, które nie mają pieniędzy na zakup podstawowych środków do produkcji, będą po prostu padały.

Drożyzna w Polsce 2021 odnosi się więc również do rynku nawozów. Rolnicy muszą obecnie zmierzyć się nie tylko z wysokimi cenami za nawozy, ale także z problemami z ich dostępnością na rynku. Stefan Krajewski mówił:

Rząd PiS obiecywał, że spółki skarbu państwa będą pod ich dyktando ustalać ceny i chyba właśnie to robią. Dzisiaj jest problem z dostępnością nawozów na rynku, a z drugiej strony podejrzenie skierowane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zmowie cenowej. Nie może być tak, że spółki skarbu państwa, które mają wspierać Polaków, zachowują się całkowicie odwrotnie.

Na problem rosnących cen nawozów i braku ich dostępności zwrócił również uwagę Michał Kołodziejczak, lider AGRounii podczas spotkania z ministrem rolnictwa. Pisaliśmy o tym w artykule: Spotkanie AGROunii z ministrem rolnictwa – co ustalono? Sprawdź!

Wzrost cen nawozów i żywności 2021 – apel do ministra

Drożyzna w Polsce 2021 widoczna jest również w przypadku żywności i rosnących cen na sklepowych półkach. Zdaniem PSL, jeszcze wyższe ceny za żywność mogą pojawić się już niedługo, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki na rynku nawozów.

Dlatego rzecznik prasowy PSL, Michał Motyka i pozostali Ludowcy domagają się od ministra rolnictwa jasnej deklaracji w sprawie kryzysu na rynku nawozów:

– Pytamy, co się jeszcze musi wydarzyć w polskim rolnictwie, żeby pan minister Puda przejrzał na oczy? Może zza przyciemnianych szyb limuzyn nie widzi problemów rolników? Może jego podwładni go o nich nie informują? Ale dzisiaj żądamy jasnej deklaracji, co zamierza zrobić w związku z kryzysem na rynku nawozowym. Już za kilka miesięcy zapłacą za to wszyscy Polacy wyższymi cenami żywności i rolnicy likwidowaniem gospodarstw.

Drożyzna w Polsce 2021 i rosnące ceny nawozów niepokoją rolników. Kilkudziesięciu gospodarzy protestowało dzisiaj w Nowym Dworze Gdańskim na terenie jednego z dystrybutorów nawozów sztucznych. Protest był reakcją na podwyżkę ceny o ok. 300 proc. za saletrę, produkowaną przez Grupę Azoty Puławy.

Czytaj również: Podwyżki cen nawozów 2021. Izby apelują, rolnicy przedstawiają cenniki

Źródło: PSL, Nasz Dziennik

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Antek pisze:

    Drożyzna jest w całej Europie, nie TYLKO w Polsce.