Czerwone jabłuszko: towar poszukiwany!

Download PDF

Zdaniem prof. Eberharda Makosza struktura polskich sadów powinna ulec zmianie. Jakie odmiany jabłek są najbardziej poszukiwane przez klientów?

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość – taki powinien być kierunek dla polskich sadowników. Na świecie, ale także i w Polsce poszukiwane są jabłka smaczne i dobrej jakości. Jakie więc jabłka mają przyszłość w polskich sadach?

Przede wszystkim: czerwone! mówi zdecydowanie prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Jednokolorowe czerwone jabłka są kojarzone ze słodyczą i bardziej podobają się konsumentom. Większość z nas szuka jabłek słodkich i ładnych, a więc czerwonych. Co bardzo ważne, czerwone jabłko nie ma obić i przez to jest łatwiejsze w zbiorze i przechowywaniu. Przyszłość należy do czerwonych jabłek.

Podstawową sprawą jest pamiętanie, że jeśli chcemy nasz produkt sprzedać, to musimy produkować to, co ludzie chcą kupić!

prof. Eberhard Makosz

Profesor zaznacza też, że już nie wrócą czasy, gdy każde jabłka, nawet te złej jakości udało się sprzedać. Informowaliśmy już, że nie udało się zwiększyć spożycia jabłek w Polsce. Po wprowadzeniu przez Rosję embarga miało temu służyć rozdawnictwo jabłek – najczęściej złej jakości. Zdaniem prof. Makosza, ta próba się nie powiodła: Polacy nie jedzą więcej tych owoców.

Produkujmy jabłek mniej, ale lepszej jakości, bo takie jabłka będzie można eksportować dodaje profesor. Oczywiście, sami producenci sobie nie poradzą, potrzebna jest także pomoc państwa przy promocji naszych jabłek, co najmniej we wszystkich krajach, do których już eksportujemy lub chcemy eksportować jabłka, przez specjalny zespół przy pomocy zagranicznych placówek dyplomatycznych. Potrzebne jest też zabezpieczenie większych transakcji z zagranicznymi odbiorcami jabłek, wsparcie producentów, zwłaszcza eksporterów niskoprocentowymi kredytami i – koniecznie! – stworzenie systemu kontroli jakości owoców. Jednak podstawową sprawą jest pamiętanie, że jeśli chcemy nasz produkt sprzedać, to musimy produkować to, co ludzie chcą kupić!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

[jabłoń] Czy oplaca się założyć sad?
kuba122
moim zdaniem wszystko tak naprawdę  zależy od cen jabłek w skupach, bo jeżeli będą niskie to niewiele na tym zarobisz,bo utrzymanie sadu kosztuje
zobacz więcej »
davmix
Oj nie, nie 80 Ton rok w rok to uzyskuje naście osób w kraju i to z jonagolda czy glostera. Pójdzie laik na pokaz cięcia, nauczy się klikać i 50 będzie sukcesem. 80-100 ton wymaga ...
zobacz więcej »
majkel207
kolego 10 tys na ochronę i nawożenie to normalna kwota, nic niezwykłego, no ale masz rację, zapomniałem napisać o wiedzy, teoria teorią ale tak samo ważna jest praktyka, a praktykę...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
gloster Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gloster
Gość
gloster

Sadownictwo w Polsce doszło do muru. Jest nadprodukcja jabłek i to jest gorzka prawda. Poza tym , polskie jabłka nie są najwyższej jakości i smakowo też nie spełniaja wymagań konsumentów.
Przez wiele lat wygodny handel z Rosją spowodował zaniedbanie rozwoju na innych rynkach. Trzeba się ruszyć i szukać nowych rozwiązań a przestać ciągle narzekać i żądać dopłat.