Czy szkodniki powrócą, gdy się ociepli?

To kolejna sprawa, która spędza sen z powiek rolnikom. Szkodniki w tym roku były wyjątkowo uciążliwe. Czy mogą być jeszcze uciążliwe w uprawach ozimin?

Zmieniający się klimat przyniósł rolnikom nowe wyzwania. Dłuższa wegetacja roślin powoduje możliwość dłuższego żerowania szkodników. Te mogą osłabiać system korzeniowy i spowodować łatwiejsze wymarznięcie plantacji w zimowych miesiącach.

Nie chciałbym, aby powtórzyła się sytuacja z poprzedniej zimy – mówi Kazimierz Karasiński, rolnik ze wsi Helenów w woj. łódzkim. Jedni mówią, że powodem wymarznięcie upraw były mszyce, które poraziły zboża wirusami, inni mówią, że korzenie mogły być osłabione z powodu uszkodzenia przez szkodniki i że to wszystko razem doprowadziło do wymarznięcia nawet pszenic dość odpornych na mróz. Nic więc dziwnego, że chcemy, by to się nie powtórzyło.

Tymczasem eksperci są zgodni, ze trudno w tej sprawie coś powiedzieć na pewno. Bo znowu wszystko zależy od pogody.

Gdy przyjdzie ocieplenie nadal warto przeglądać uprawy i sprawdzać, co się w nich dzieje

Krystian Karnicki, WODR w Poznaniu

Na kilka najbliższych dni zapowiadana jest pogoda chłodna i raczej zimowa niż jesienna – mówi Krystian Karnicki, doradca rolniczy z gminy Ryczywół z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Jednak zapowiadane przez meteorologów temperatury nie są aż tak niskie, by na pewno szkodniki ich nie przetrwały. Część szkodników może też skryć się do kryjówek zimowych.

Bo oprócz takich szkodników jak larwy łokasia garbatka i mszyce problemem mogą być także ślimaki, którym zboża bardzo smakują. Co prawda, jak mówią eksperci, większość ślimaków przechodzi do kryjówek zimowych, gdy temperatura powietrza spada poniżej 2°C, ale zimowe kryjówki może opuścić, gdy temperatura podniesie się do +6°C.

Tak dużych problemów jak do tej pory nie powinno być – dodaje Krystian Karnicki. – Ale jeśli pogoda się ociepli, szkodniki mogą powrócić. Gdy przyjdzie ocieplenie nadal warto przeglądać uprawy i sprawdzać, co się w nich dzieje, zwłaszcza że zboża ozime w tym roku nie są szczególnie dorodne.

Czy więc problem powróci? wszystko zależy od pogody. Ale ponieważ zima dawno nie zaczynała się w połowie listopada jest duża szansa, ze niebawem przyjdą cieplejsze dni.

Więcej o jesiennej walce ze szkodnikami w zbożach dowiesz się z: Akademii Nawożenia Intermag – zboża ozime

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *