Dopłaty do nawozów – wiemy, kiedy KE podejmie decyzję!

Dopłaty do nawozów – kiedy rolnicy dowiedzą się czy będą mogli liczyć na wsparcie? Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział, że KE wkrótce przedstawi możliwe działania ws. dofinansowania do zakupu nawozów. Komisja Europejska ma 2 marca 2022 roku przedstawić pakiet środków, które będzie można podjąć w obliczu wysokich cen nawozów. 

Janusz Wojciechowski podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zgłoszenie do KE inicjatywy dopłat do nawozów. Coraz wyższe ceny nawozów to problem, który odczuwają rolnicy w całej Europie.

Ceny nawozów to coś, co boli wieś, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – zaznaczył komisarz Wojciechowski. Dodał, że to dzięki premierowi Morawieckiemu, sprawa dofinansowania do nawozów „nabrała dużego rozmachu”. Janusz Wojciechowski podkreślił, że on jest zwolennikiem tego aby „propozycje polskiego rządu i premiera zostały tam przedstawione”.

Przeczytaj również: Zakup ciągnika – o czym należy pamiętać?

Dopłaty do nawozów – kiedy zapadnie decyzja?

Unijny komisarz ds. rolnictwa poinformował, że KE 2 marca 2022 r. przedstawi swoją decyzję ws. dofinansowania do zakupu nawozów. Jak ogłosił, KE przedstawi wtedy zestaw możliwych działań, akceptowalnych przez państwa członkowskie w tej sprawie.

Janusz Wojciechowski podkreślił, że popiera propozycje, które przedstawił rząd, a także premier Morawiecki, dotyczące:

 • zerowego VAT-u na nawozy,
 • zwolnienia produkcji nawozów z ETS,
 • a także dopłat do nawozów.

Wierzę głęboko, że dzięki polskiej inicjatywie będzie to rozwiązanie dobre dla rolników całej UE – mówił komisarz Wojciechowski.

Wysokie ceny nawozów, rolnicy się niecierpliwią

Wiemy już więc, kiedy KE ma odnieść się do kwestii dotyczącej tego, czy polscy rolnicy otrzymają dopłaty do nawozów. Gospodarze czekają na takie informacje z niecierpliwością.

Przypominamy, że wniosek o zgodę na dofinansowanie do nawozów złożył premier Mateusz Morawiecki. Wysokość środków oszacowano na blisko 3 mld zł. Wsparcie po uzyskaniu zgody KE byłoby przyznawane jak w przypadku dopłat do paliwa rolniczego. Gospodarze otrzymywaliby pieniądze na zakup nawozów, które przyznawane byłyby limitowaną ilością hektarów.

Dofinansowanie do nawozów – rząd czeka na zgodę KE

Dopłaty do nawozów to temat budzący wśród gospodarzy duże emocje. Szansa na wprowadzenie takiego dofinansowania pojawiła się, gdy z taką inicjatywą wyszedł Senat. Propozycja dotyczyła dopłaty dla rolników na zakup nawozów, z kwotą dotacji i subwencji 140.000 tys. zł. Jednak nie znalazła ona uznania wśród większości rządzącej – posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie dopłat do nawozów. Komentując decyzję posłów, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd czeka na zgodę KE na wprowadzenie dopłat do nawozów.

Decyzja KE jeszcze w tej sprawie nie zapadła, wiemy już jednak kiedy można się jej spodziewać – dopłaty do nawozów są bardzo oczekiwane przez polskich rolników. Ceny nawozów bowiem nadal pozostają wysokie.

Przeczytaj również: Dochód z dzierżawy gruntów rolnych – czy jest zwolniony z podatku?

Źródło: Gazeta Prawna/PAP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 77

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Piotr pisze:

  A jak ktoś kupił wcześniej to otrzyma zwrot?

 2. Avatar Roniczek pisze:

  Dopłaty mają być do hektara czy do zakupionego nawozu???
  Jak dadzą do hektara to niesprawiedliwe bedzie bo ci co maja hektary a nie kupują nawozu to znów kase dostaną za free…..
  I co PIS nie wygra wybkrów???-dają????

 3. Avatar Matyasik pisze:

  Co z tymi co kupili nawóz w pazdzierniku nic nie dostaną?Przecież ceny nawozów były już bardzo wysokie

 4. Avatar Rolnik pisze:

  Co z tymi co kupili nawóz w pazdzierniku nic nie dostaną?Przecież ceny nawozów były już bardzo wysokie

 5. Avatar Jon pisze:

  Jak zwykle równi i równiejsi. Kupiłem wcześniej bo sprzedałem tanio w żniwa i co dwa razy w plecy. Jak dopłaty to do hektarów dzielenie na daty zakupu to żadne rozwiązanie.