Dopłaty unijne – czy są rolnikom potrzebne i na co je przeznaczają?

Download PDF

Jak rolnicy oceniają dopłaty unijne skierowane do obszarów wiejskich? Na co należy przeznaczyć środki finansowe po 2020? Na te, a także inne pytania rolnicy odpowiedzieli w ramach badania ,,Polska wieś i rolnictwo 2020″. Sprawdźmy więc jak dokładnie odpowiadali rolnicy.

Badanie ,,Polska wieś i rolnictwo 2020″ zrealizowano techniką wywiadów CAPI na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej mieszkańców wsi, oraz miast. W okresie sierpień – grudzień 2020 przeprowadzono w sumie 2627 wywiadów, z czego 1560 z nich wykonano wśród osób mieszkających na obszarach wiejskich (w tym 824 wywiady z rolnikami). Badanie wykonało konsorcjum firm: Grupa BST i EU-Consult.

Dopłaty unijne – mają pozytywny wpływ na obszary wiejskie?

Rolnicy, którzy wzięli udział w badaniu dokonali m.in. oceny Unii Europejskiej i roli Wspólnej Polityki Rolnej w rozwoju obszarów wiejskich. Zdecydowanie pozytywny, lub raczej pozytywny wpływ środków unijnych na rozwój obszarów wiejskich oceniło 85,7 proc. uczestników badania. W przypadku tego pytania na pozytywny wpływ częściej wskazywali mieszkańcy wsi i rolnicy, niż mieszkańcy miast.

Na co rolnicy przeznaczają dopłaty?

Rolnikom uczestniczącym w badaniu zadano również następujące pytanie: W jaki sposób wykorzystał(a) Pan(i) fundusze otrzymane w ramach płatności bezpośrednich?

Jak pokazują wyniki badania, rolnicy przeznaczają dopłaty unijne przede wszystkim na zakup:

  • paliwa do produkcji rolnej (73,9 proc.),
  • nawozów i środków ochrony roślin (69,2 proc.),
  • maszyn rolniczych (51,9 proc.)

W mniejszym stopniu rolnicy za pieniądze z dopłat wykupują ubezpieczenie upraw, zwierząt, oraz budynków (37 proc.). Część rolników (27,3 proc.) za otrzymane płatności dokonuje zakupu nasion, lub zwierząt. Sporadycznie (13,1 proc.) producenci rolni za dopłaty unijne dokonują zakupu gruntu z przeznaczeniem na cele rolnicze. Niezwykle rzadko pieniądze z dopłat rolnicy wykładają na edukację (7,6 proc.).

Środki unijne po 2020 – co powinno być dofinansowane?

Uczestnicy badania wypowiedzieli się również na temat kierunku przeznaczenia środków unijnych po 2020 roku. Większość rolników uważa, że dopłaty unijne należy przeznaczyć przede wszystkim na inwestycje dotyczące zakupu maszyn i urządzeń rolniczych (32,9 proc.), a także na rozwój komunikacji publicznej (32,7 proc.).

Poza tym, środki UE na rolnictwo po 2020 r. należy wykorzystać jako:

  • rekompensaty za straty w dochodach rolniczych spowodowane epidemią COVID-19 – (30,6 proc.)
  • usprawnienie zbytu produktów rolnych i poprawę pozycji rolnika (28,4 proc.)
  • zmniejszenie kosztów inwestycji w gospodarstwach podejmowanych w związku z ochroną środowiska (28 proc.)

Więcej informacji na temat przeprowadzonego badania przeczytasz tutaj  – Szczegółowy raport z badania ,,Polska wieś i rolnictwo 2020″

Dowiedz się więcej: Opinie rolników o ARiMR – czy są zadowoleni z usług?

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 201

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

12
Dodaj komentarz

avatar
7 Tematy w komentarzach
5 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
9 Komentuj autorów
BartoszmałolepszywerCiortSęp Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rysiek
Gość
Rysiek

Za dzierżawy nie powinni dawać dopłat znam takich co pobrali ziemię same krzaki wycięli nawet nie kosza na dopłaty a udają wielkie ponstwo

Bartosz
Gość
Bartosz

Aha czyli jak ja wziąłem 10 ha dzierżaw bo zaczynam od zera, jestem w trakcie technikum rolniczego i uprawiam ziemię od a do z tak jak sie należy to mi sie nie należą dopłaty bo nie… Bo nie przejąłem od rodziców na własność tylko dzierżawię od ludzi ale nie ja nie jestem rolnikiem bo nie mam własnego

Rychu krk 1
Gość
Rychu krk 1

A kto nam zwykłym „Kowalskim dopłaci?” Moi dziadkowie byli rolnikami wychowali 4 dzieci NIKT im nie dopłacał do niczego.Ani jak była susza,ani grad.A dziś do ciągnika do nasion do wszystkiego wnet do gnojówki będzie dopłata.A ja za wszystko płace jak za woły i dopłat nie mam a renta skromna po 40 latach pracy,bo jeszcze musieliśmu rolnikowi rente wyrabiać

Radek
Gość
Radek

Wiesz. Ja jestem rolnikiem, biorę dopłaty bo biorą je wszyscy, inaczej będę poszkodowany bo produkuje praktycznie po kosztach produkcji. Ogólnie jestem za usunięciem dopłat, jest to narzędzie władzy do sterowania rolnikami, robią z nami co chcą jeśli chcemy je dostać.
Żeby było sprawiedliwie to trzeba usunąć doolatyw całej Europie, wtedy będzie sprawiedliwe, i produkt rolnika będzie kosztował tyle co powinien.

Ciort
Gość
Ciort

Czyli Pana zdaniem powinno na wsi być jak za czasów pańskich dziadków ?
Na widok Pana z miasta chłop powinien wzrok skierować w ziemię i zdjąć nakrycie głowy ?
Pana zdaniem wszyscy mają się rozwijać i wzbogacać ,żyć wygodnie oprócz tych trędowatych rolników ?
Czy oto panu się rozchodzi ?
Ciekawe

małolepszy
Gość
małolepszy

Rychu krk 1 stuknij się w łeb

Bartosz
Gość
Bartosz

Nikodem
Gość
Nikodem

Jak to dopłaty nie są potrzebne a za co się pasze kupi w dobie pandemia zwłaszcza, źe świnie takie tanie

Sęp
Gość
Sęp

Wystarczy że za świnkę zapłacą 10zl/kg za kg wołowiny 15zl litr mleka po 1.7 zboże min. 2tys za tonę i naprawdę nie potrzeba żadnych dopłat wtedy niech MIESZCZUCHY płacą 50zl za kg mięsa to praca rolnika zaraz zacznie im D… wychodzić nie bedzie 8h odpękać i leżeć na kanapie w swoim M4 A rolnik od świtu do zmierzchu musi zaper…. żeby mieszczuchy miały co żreć….

wer
Gość
wer

w ogóle nie powinno być dopłat

małolepszy
Gość
małolepszy

uważam że badanie opini jest sfałszowane pod kontem , że rolnicy chcą aby fundusze unijne były przeznaczone na komunikacje publiczną jaki rolnik na zdrowym umyśle pragnie PKESÓW i stania na przystankach aby się dostać do miasta , to marzeniem pana Dudy było powrót PKS i Kaczński pragnie PGRÓW a rolnicy jak zaczną bankrutować oczywiście nie z własnej winy to pójdą do PGRÓW bo na chłopską ziemie już łapkę położył ,. po drugie mam pytanie KOWR MA TYSIĄCE HEKTARÓW I WYSTĘPUJE O DOPŁATY CHOCIARZ NIE UPRAWIA TEJ ZIEMI PYTAM CZY TAK MOŻNA I I CZY SIEJE POPLONY JAK MY ROLNICY ABY… Czytaj więcej »

małolepszy
Gość
małolepszy

do Rychu A MOŻE CHCESZ WIEDZIEĆ ILE ROLNIK MA CHOROBOWE NO TO CI POWIEM 10 ZŁ ZA DNIÓWKĘ ALE JAK CHRUJE MIESIĄC BO JAK TYDZIEŃ LUB 3 TYGIDNIE TO 0 ZŁ MAM RADE WEŚ SOBIE MILION POŻYCZKI ZASTAW DOM I INNE KUP 20 HA ZAPŁAĆ PROWIZJE OD KREDYTU ODSETKI ŻEBYŚ COŚ ZEBRAŁ I BYŁ JAKIŚ ZYSK TO Z 50 000 ZŁ WSADZISZ A JAK CI COŚ ZOSTANIE TO ZOBACZYMY