Wysokie ceny jabłek przemysłowych

Wysokie ceny jabłek przemysłowych w tym sezonie nie były zaskoczeniem. Zeszłoroczne zbiory owoców, które okazały się niższe, niż przewidywano, okroiły bazę surowcową dla przetwórców. W związku z tym ceny owoców do przerobu musiały być wysokie. Jak się one kształtowały na przełomie kwietnia i maja?

Wysokie ceny jabłek przemysłowych mogą się powtórzyć także w nadchodzącym sezonie. Ostanie przymrozki dokonały znacznych strat w sadach jabłoniowych, nie tylko w Polsce. Czy w związku z tym ponownie może zabraknąć owoców przemysłowych?

Czy wysokie ceny jabłek przemysłowych jeszcze wzrosną?

Ostatnie przymrozki i mrozy, jakie nawiedziły Polskę, zupełnie zmieniły sytuacją na rynku jabłek. Obecnie popyt przewyższył podaż. W efekcie kupcy częściej szukają towaru bezpośrednio u sadowników, niż ci klienta przetwórczego na swoje owoce. W związku z tym jabłka, które w tym mijającym sezonie i tak utrzymywały ceny na wyższym poziomie niż w poprzednich latach, jeszcze podrożały. Firmy skupujące poszukują towaru i dlatego zaczęły konkurować ze sobą. Przez co oferują coraz to wyższe ceny. Jak widać, konkurencja o towar potrafi zdziałać cuda.

Ile można dostać za jabłko przemysłowe w poszczególnych regionach kraju?

Obecne ceny jabłek przemysłowych w zależności od województwa kształtują się w zakładach przetwórczych i chłodniach następująco w województwach:

  • lubelskie — 0,85–0,95 zł za kilogram;
  • łódzkie — 0,85–0,96 zł za kilogram;
  • małopolskie — 0,84–0,96 zł za kilogram;
  • mazowieckie — 0,85–0,0,96 zł za kilogram.

Tymczasem przed rokiem średnie ceny jabłek przemysłowych oscylowały o tej porze w granicach 0,67 zł za kilogram.

Jakie są ceny owoców w poszczególnych kategoriach

Na przełomie kwietnia i maja za jabłka na obieranie można było dostać w skupie od 1,10 do 1,25 zł/kg. Tymczasem za jabłka na przecier oferowano od 0,80 do 0,95 zł/kg. Podobne ceny można było dostać za jabłka na sok.

Ceny zwykłego przemysłu wahały się od 0,75 do 0,90 zł/kg. Tymczasem za suchy przemysł skupujący płacili 0,85 do 1,05 zł/kg.
Ponadto w przypadku skupu odmianowego za jabłka odmiany Golden Delicious można dostać od 1,00 do 2,40 zł/kg zaś za Szampiona — 2,20 zł/kg.

Źródło: fresh-market, igrit

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *