Bydło w oborze: jak się ustrzec zapalenia wymienia?
Zapalenie wymienia u krów mlecznych jest jednym z najpoważniejszych schorzeń, mających realny wpływ na obniżenie wydajności mlecznej. Na chorobę krowy o wiele bardziej są narażone w sezonie jesienno-zimowym, gdy przebywają w oborze niż latem podczas wypasu na pastwisku. Dlaczego?
Mikroklimat panujący w oborze może mieć bezpośredni wpływ na występowanie wielu chorób, w tym na zapalenie wymienia. Chorobie sprzyjają kiepskie warunki sanitarne, zbyt duże zagęszczenie zwierząt, za rzadka wymiana ściółki czy niewłaściwe postępowanie podczas udoju.
– Zapalenie wymienia u krów może mieć różne podłoże, różny przebieg oraz różny stopień nasilenia. Zawsze jednak wiąże się z pogorszeniem kondycji zwierzęcia i zmniejszeniem pobierania paszy, a co za tym idzie – spadkiem mleczności – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – Zapalenie wymienia najczęściej powodowane jest przez bakterie chorobotwórcze, które przez kanał strzykowy przedostają się do tkanki gruczołowej i w niej namnażają się. Zaatakowane wymię staje się obrzęknięte, zaczerwienione, bolesne.
Najczęściej stanowi zapalnemu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Chore krowy są niespokojne, mniej czasu spędzają na odpoczynku, gdyż leżenie na bolesnym wymieniu sprawia im ból. Leczenie zapalenia wymienia wiąże się z podawaniem chorym krowom antybiotyków, co na pewien czas wyklucza je z produkcji mleka. Z punktu widzenia ekonomiczności produkcji o wiele większe znaczenie ma więc zapobieganie pojawianiu się choroby.
– W profilaktyce zapalenia wymienia ogromne znaczenie mają warunki, w jakich utrzymywane są zwierzęta. Ma to szczególne znaczenie w sezonie jesienno-zimowym, gdy krowy nie przebywają na pastwisku, a w zamkniętych pomieszczeniach gospodarskich – radzi ekspert. – Najważniejsze w profilaktyce zapalenia wymienia jest zachowanie podstawowych zasad higieny oraz zadbanie o prawidłowy mikroklimat.
W oborze nie może być zbyt wilgotno, za gorąco lub za zimno, niewskazane są również przeciągi. Należy regularnie wymieniać ściółkę, która jest jednym z najczęstszych powodów zakażeń. Bardzo ważna jest również higiena udoju. Niehigieniczny udój nie tylko może przyczynić się do rozwoju choroby, ale też do przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych z krów chorych na krowy zdrowe, w efekcie czego można w krótkim czasie zainfekować całe stado.
Zobacz również: Stymulacja wymienia: praktyczne podstawy sekrecji mleka
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!