Bydło w oborze: jak się ustrzec zapalenia wymienia?

Bydło w oborze: jak się ustrzec zapalenia wymienia?

W okresie jesienno-zimowym po powrocie z pastwiska krowy mleczne są mocniej narażone na zapalanie wymienia. Jak się go ustrzec?

Zapalenie wymienia u krów mlecznych jest jednym z najpoważniejszych schorzeń, mających realny wpływ na obniżenie wydajności mlecznej. Na chorobę krowy o wiele bardziej są narażone w sezonie jesienno-zimowym, gdy przebywają w oborze niż latem podczas wypasu na pastwisku. Dlaczego?

Mikroklimat panujący w oborze może mieć bezpośredni wpływ na występowanie wielu chorób, w tym na zapalenie wymienia. Chorobie sprzyjają kiepskie warunki sanitarne, zbyt duże zagęszczenie zwierząt, za rzadka wymiana ściółki czy niewłaściwe postępowanie podczas udoju.

– Zapalenie wymienia u krów może mieć różne podłoże, różny przebieg oraz różny stopień nasilenia. Zawsze jednak wiąże się z pogorszeniem kondycji zwierzęcia i zmniejszeniem pobierania paszy, a co za tym idzie – spadkiem mleczności – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. – Zapalenie wymienia najczęściej powodowane jest przez bakterie chorobotwórcze, które przez kanał strzykowy przedostają się do tkanki gruczołowej i w niej namnażają się. Zaatakowane wymię staje się obrzęknięte, zaczerwienione, bolesne.

Najczęściej stanowi zapalnemu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Chore krowy są niespokojne, mniej czasu spędzają na odpoczynku, gdyż leżenie na bolesnym wymieniu sprawia im ból. Leczenie zapalenia wymienia wiąże się z podawaniem chorym krowom antybiotyków, co na pewien czas wyklucza je z produkcji mleka. Z punktu widzenia ekonomiczności produkcji o wiele większe znaczenie ma więc zapobieganie pojawianiu się choroby.

zapalenie wymienia

Na zachorowanie dużo bardziej podatne są krowy przez dłuższy czas pozostające w oborach.

– W profilaktyce zapalenia wymienia ogromne znaczenie mają warunki, w jakich utrzymywane są zwierzęta. Ma to szczególne znaczenie w sezonie jesienno-zimowym, gdy krowy nie przebywają na pastwisku, a w zamkniętych pomieszczeniach gospodarskich – radzi ekspert. – Najważniejsze w profilaktyce zapalenia wymienia jest zachowanie podstawowych zasad higieny oraz zadbanie o prawidłowy mikroklimat.

W oborze nie może być zbyt wilgotno, za gorąco lub za zimno, niewskazane są również przeciągi. Należy regularnie wymieniać ściółkę, która jest jednym z najczęstszych powodów zakażeń. Bardzo ważna jest również higiena udoju. Niehigieniczny udój nie tylko może przyczynić się do rozwoju choroby, ale też do przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych z krów chorych na krowy zdrowe, w efekcie czego można w krótkim czasie zainfekować całe stado.

 

Zobacz również: Stymulacja wymienia: praktyczne podstawy sekrecji mleka

Koszenie trawy: od teraz prostsze niż myślisz!

Hodowcy bydła doskonale wiedzą, że nie ma lepszej paszy dla zwierząt gospodarskich, niż dobrej jakości trawa. Jak prawidłowo kosić trawę?

11 kwietnia 2018

Zapalenie wymienia u krów (mastitis): przyczyny i zapobieganie

W ciągu roku ok. 20–50% krów choruje na zapalenie wymienia, co przynosi olbrzymie straty hodowcom. Czy schorzeniu można zapobiec?

22 kwietnia 2018

„Dzięki stosowanym zabiegom, nasza pszenica zawsze trzyma parametry”

Andrzej Wszeborowski uprawia pszenicę konsumpcyjną na ok. 400 ha. Jak chroni uprawy przed chorobami, aby utrzymać wysokie parametry ziarna?

22 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij